reklama
reklama

Lublin: Naukowcy prowadzili badania kościołów w USA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Lublin: Naukowcy prowadzili badania kościołów w USA - Zdjęcie główne

Lublin: Naukowcy prowadzili badania kościołów w USA | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz pracownicy Fundacji ECCC przez blisko 2 tygodnie prowadzili badania w kościołach w USA.
reklama

Badania polegały na skanowaniu 3D sześciu obiektów kościelnych, powstałych w środowisku polonijnym w Chicago i Milwaukee, m.in. bazyliki Św. Jacka w Chicago, kościołów Św. Michała (zamknięty – przeznaczony do likwidacji/sprzedaży) i św. Trójcy w Chicago czy kościoła Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milwaukee.

Z Politechniki Lubelskiej byli naukowcy z Katedry Informatyki: prof. Marek Miłosz – kierownik zespołu, prof. Jerzy Montusiewicz, dr inż. Jacek Kęsik i dr inż. Elżbieta Miłosz. To ich pierwszy wyjazd naukowy do Stanów Zjednoczonych, a w planowane są jeszcze dwa. Naukowcy chcą zachowć polskie dziedzictwa kościelnego w USA dla przyszłych pokoleń.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że wielu obiektom kościelnym, powstałym w środowisku polonijnym, grozi zamknięcie i likwidacja. Naszym zadaniem jest utrwalenie wnętrz minimum 15 kościołów zbudowanych przez Polonię przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik cyfrowych 3D. Rezultaty naszych prac będą prezentowane na wystawach fotograficznych oraz na specjalnym portalu internetowym prowadzonym w języku polskim i angielskim: Polskie Dziedzictwo 3D i Polish Heritage 3D - mówi kierownik zespołu prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Jak wygląda sama technologia skanowania 3D? - Polega ona na pozyskiwaniu informacji o rozmiarach i wyglądzie obiektów przy pomocy skanerów 3D. Skanowanie wnętrza jednej świątyni trwa ok. 6-8 godzin. Dane są potem poddawane obróbce przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. W rezultacie powstają trójwymiarowe (3D) modele obiektów: bazowe – odwzorowujące geometrię i wygląd obiektu w celu ich udokumentowania oraz uproszczone – do upowszechniania, tj. do prezentacji w Internecie bądź też do wykorzystania w takich technologiach, jak wirtualna rzeczywistość - wyjaśnia prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama