reklama
reklama

Lublin: Na drzewach zawieszają specjalne pułapki. Do czego służą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Na drzewach zawieszają specjalne pułapki. Do czego służą? - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto rozpoczęło wiosenny etap walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na 78 kasztanowcach białych zawieszono ponad 200 specjalnych pułapek, które mają wabić szkodniki.
reklama

- Od lat na szeroką skalę prowadzimy walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W tym roku na naszych najcenniejszych kasztanowcach zawiesiliśmy już pułapki typu lejkowego, których celem jest ograniczenie populacji owada. W każdej z tych pułapek znajduje się wkład z wabiącymi feromonami oraz taśmą lepową. W pułapki wiszące w koronach łapie się tylko konkretny szkodnik, co więcej, po wymianie lepu, pułapka jest aktywna przez całe lato - mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Pułapki zawieszono na kasztanowcach tworzących aleje pomników przyrody nad Zalewem Zemborzyckim oraz przy ulicach: Solarza, Ewangelickiej i Sowińskiego, a także na ul. Spadochroniarzy i w Ogrodzie Saskim. Dodatkowo pułapki umieszczono na kasztanowcach rosnących przy ul. Nowy Świat. Pułapki feromonowe będą wisiały na drzewach co najmniej 3 miesiące, w celu wyłapania wszystkich pokoleń szkodnika.

reklama

CZYTAJ TAKŻE: Lublin zadba o drzewa. Pierwszy etap Zielonego Budżetu zakończony

- Szrotówek kasztanowcowiaczek to motyl, który szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe. Według badań, ten uciążliwy szkodnik nie bywa bezpośrednią przyczyną obumierania kasztanowców, ale może wyrządzić ogromne szkody w koronie zaatakowanego drzewa, doprowadzając do żółknięcia, przedwczesnego zasychania i opadania liści. Biorąc pod uwagę coraz szerszy obszar żerowania tego owada, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie liczebności szkodnika oraz opóźnienie opadania liści kasztanowców do połowy sierpnia. Wówczas następuje koniec przyrostu rośliny i czas gdy drzewo jest już przygotowane do zimowania. Dzięki zabezpieczaniu drzew odpowiednimi środkami, możliwe jest przedłużenie wegetacji kasztanowców białych w Lublinie - tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Zawieszanie feromonowych pułapek jest pierwszym etapem akcji prowadzonej przez Miasto. Jesienią, gdy opadną liście, przystąpimy do drugiego etapu – grabienia i palenia liści ze szkodnikiem.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo