reklama
reklama

Lublin: Muzyka romska zawita do Filharmonii. "Dni kultury romskiej"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Muzyka romska zawita do Filharmonii. "Dni kultury romskiej" - Zdjęcie główne

Lublin: Muzyka romska zawita do Filharmonii. "Dni kultury romskiej" | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto zaprasza na koncert muzyki romskiej. Wydarzenie organizowane w ramach „Dnia kultury romskiej” odbędzie się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
reklama

- Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. To doskonała okazja do spędzenia wolnego czasu we wspaniałej atmosferze oraz poznania tradycji i kultury mniejszości romskiej, której przedstawiciele współtworzą społeczność naszego miasta. To ważne, że mieszkające w Lublinie mniejszości etniczne aktywnie włączają się w życie społeczne i kulturalne miasta. Ich obecność wpływa na wyjątkowy charakter Lublina, który od wieków słynie z tego, że jest miejscem przenikania się różnych kultur - mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
Uczestnicy koncertu obejrzą występy zespołów Angelo Ciurei & Romano Drom oraz Perła i Bracia. Wydarzenie rozpocznie się 4 września o godz. 17.00, w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (ul. M. Curie-Skłodowskiej 5). Udział w koncercie jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać pod numerem telefonu: 81 466 3050 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Angelo Ciureja to lider grup Romano Drom i Romano Iło. Romski wokalista jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Realizuje się w śpiewie tradycyjnym z romskiego repertuaru. Działa na rzecz dzieci i młodzieży romskiej, jako asystent w szkołach i świetlicach w Wałbrzychu. Soliście towarzyszyć będzie grupa Romano Drom składająca się z tancerzy oraz Romano Ìło – krakowski zespół występujący w Polsce i w Europie, wykonujący tradycyjną muzykę romską.

Zespół „Perła i Bracia” wykonuje romską muzykę wokalno-instrumentalną. W swoich interpretacjach artystycznych ociera się o jazz oraz tzw. muzykę świata. Zespół, który ma za sobą występy za granicą, wykorzystuje stare tradycyjne utwory, tworząc autorskie aranżacje muzyczne nawiązujące do swingu czy muzyki bałkańskiej. „Perła i Bracia” realizuje projekty mające na celu wspieranie młodych, utalentowanych artystów. Członkowie grupy prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą oraz organizują konkursy artystyczne dla najmłodszych. Liderem zespołu jest Krystyna Markowska, laureatka festiwali, certyfikowana instruktorka tańca i muzyki tradycyjnej Romów.
 

Miasto współpracuje z lokalną organizacją romską – Stowarzyszeniem ROM, która działa w Lublinie od 18 lat. Współpraca zaowocowała projektami wspierającymi lubelską społeczność Romów.
 
- Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin nieprzerwanie od 2018 roku realizuje cykl konferencji o szeroko pojętej tematyce dotyczącej społeczności romskiej. W czerwcu br. odbyła się kolejna, piąta edycja. Organizowane w Lublinie spotkania samorządowców i działaczy społecznych potwierdzają, że istnieje ogromna potrzeba dyskusji i wzajemnej inspiracji w zakresie skutecznych działań prowadzących do szerokiej współpracy z przedstawicielami tej mniejszości. Konferencje stały się także ważnym forum wymiany doświadczeń i praktyk samorządowych na temat kształcenia dzieci i młodzieży romskiej. Aktualnie w Lublinie mieszka około 240 Romów - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Koncert organizowany jest w ramach zadania „Konferencja edukacyjna: Społeczność romska – tradycja i współczesność – edycja V i Dni kultury romskiej”.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama