Miłośnicy i pasjonaci dawnej motoryzacji będą zadowoleni, ponieważ w najbliższą niedzielę 22 października na ul. Narzędziowej w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie odbędzie się wydarzenie, które uczci 72. rocznicę uruchomienia produkcji samochodu Lublin 51 oraz 60. rocznicę montażu transportera opancerzonego SKOT.
CZYTAJ TAKŻE: Politechnika Lubelska zbuduje IT Tower na swoim kampusie
- To idealna okazja, aby zgłębić historię i tradycję motoryzacyjną Lublina. Nie zabraknie wspomnień i fascynujących opowieści o czasach, kiedy motoryzacja kształtowała oblicze naszego miasta - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Otwarcie zlotu zaplanowano na godzinę 10.00, a impreza potrwa do godziny 15.00. Oczywiście gwiazdami wydarzenia będą samochody Lublin 51 i transporter SKOT. Jednak uczestnicy będą mieli także okazję podziwiać pojazdy o czechosłowackim lub polsko-czechosłowackim rodowodzie, takie jak Praga V3S czy autobus JELCZ (słynny lubelski GUTEK). Ponadto na terenie fabryki pojawią się inne produkty FSC, m.in. kultowe Żuki oraz nowsze generacje Lublinów.
- Pracownicy i absolwenci uczelni byli współautorami konstrukcji produkowanych pojazdów w FSC i pracowali przy ich produkcji. Zlot to nie tylko wydarzenie motoryzacyjne, ale również okazja do upamiętnienia wkładu tej fabryki w rozwój Lublina - podkreśla dr inż. Leszek Gardyński z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.
Jak zaznacza wykładowca, wydarzenie nie tylko promuje pamięć o FSC, ale także podkreśla znaczenie historii przemysłu motoryzacyjnego dla regionu. - Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Historii Przemysłu oraz innymi instytucjami i osobami, systematycznie organizuje zloty i akcje, które przyczyniają się do ożywienia pamięci o FSC Lublin i jej znaczeniu w historii miasta - zaznacza dr inż. Leszek Gardyński.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.