reklama
reklama

Politechnika Lubelska zbuduje IT Tower na swoim kampusie

Opublikowano:
Autor:

Politechnika Lubelska zbuduje IT Tower na swoim kampusie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina100 mln zł otrzymała Politechnika Lubelska na budowę IT Tower. W nowym budynku będą się kształcić informatycy, ale też będzie to siedziba Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. 
reklama

Prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej przypomniał w trakcie konferencji prasowej, że planowana lokalizacja IT Tower jest zgodna z pierwotnymi, modernistycznymi, założeniami inwestycyjnymi budowy obiektów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie:

- Koncepcja ta powstała około 1970 roku. Autorem opracowania był prof. Ludwik Uzarowicz z Politechniki Warszawskiej, natomiast projekt został wykonany przez lubelski „Miastoprojekt”, pod kierownictwem architektów Jerzego Androsiuka, Stanisława Fijałkowskiego oraz Ritę i Tadeusza Nowakowskich. Niestety na początku lat osiemdziesiątych, ze względu na kryzys, zaprzestano dalszej rozbudowy Politechniki Lubelskiej. Dzisiaj wracamy do korzeni - mówił prof. Zbigniew Pater.

reklama

Zdaniem rektora, IT Tower to ważne miejsce, ale najważniejsze jest to, co w tym budynku się znajdzie - Będą w nim nowoczesne, odpowiednio wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim ludzie, którzy będą realizowali nowe wyzwania, nowe projekty i rozwiązania, wdrażane następnie w mieście i w regionie - zaznaczał rektor.

Do strategii rozwoju Lublina, regionu, ale i całego kraju nawiązał Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Jesteśmy gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty i konkuruje na poziomie produktywności i innowacyjności. Polska gospodarka odnosi swoje sukcesy, ale potrzebujemy dzisiaj cały czas tego, aby nasz potencjał rozwijać. Niewątpliwie IT Tower, dzięki możliwość kształcenia informatyków, będzie czymś, co w tym pomoże - podkreślał Artur Soboń. - Jestem przekonany, że dzisiaj te 100 milionów złotych dla Politechniki to nie tylko znakomita inwestycja w rozwój samej Uczelni, ale to jest wielka inwestycja w przyszłość Lublina, aby stał się centrum sztucznej inteligencji w Polsce.

reklama

- To jasny sygnał, że to Lublin i region lubelski ma stać się stolicą sztucznej inteligencji oraz kształcenia kadr i kompetencji w sektorze IT. IT Tower będzie miało wysoko specjalistyczne kadry, które przestawią gospodarkę regionu w kierunku inteligentnych specjalizacji - dodawał Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

- Podejmujemy w tej chwili współpracę w zakresie stworzenia takiej doliny oświatowej w szkołach podstawowych i średnich w zakresie sześciu przedmiotów: czterech przyrodniczych, chodzi o: fizykę, chemię, biologię i geografię, a także w zakresie matematyki i informatyki. Absolwenci takich szkół to doskonała baza do wykorzystania w IT Tower - mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

reklama

Ideą powstania Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji było m.in. świadczenie usług doradczych na rzecz przemysłu, o czym mówił prof. Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej.

- Centrum będzie pełniło rolę usługową z obszaru zachowania bezpieczeństwa cyfrowego, począwszy od analizy aktualnych zabezpieczeń danego podmiotu, poprzez identyfikację możliwych cyberzagrożeń, aż po opracowanie dedykowanego planu działań naprawczych i jego wdrożenie. Nasze doświadczenia w tych obszarach wykorzystujemy obecnie w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej czy Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej - mówił prof. Dariusz Czerwiński.

W nowym budynku kształcić się będą przyszli inżynierowie i magistrowie kierunku informatyka.

- Kierunek ten funkcjonuje na uczelni od 23 lat. Corocznie nasze mury opuszcza 300 nowych specjalistów w dziedzinie  IT. Obecne i przyszłe zapotrzebowanie na informatyków przekracza jednak nasze możliwości ilościowe. Nie jesteśmy w stanie przygotować do pracy tylu absolwentów, którzy z pewnością znaleźliby zatrudnienie w firmach działających na terenie województwa lubelskiego - tłumaczył prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. - Dzięki inwestycji będziemy mogli kształcić rok rocznie co najmniej 20% studentów informatyki więcej.

W planach uczelni jest uruchomienie kierunków: informatyka techniczna oraz cyberbezpieczeństwo. Również studenci tych kierunków znaleźliby swoje miejsce do nauki w nowym obiekcie.

Nowy gmach mieścić się będzie w pasie wzdłuż ul. Nadbystrzyckiej. Obecnie jest tam parking. Koncepcję architektoniczną opracowali architekci Politechniki Lubelskiej: dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski oraz mgr inż. arch. Karol Krupa. Prace nad nią trwały prawie 2 lata.  Budynek będzie miał blisko 30 m wysokości i składał się z 10 kondygnacji; 8 nadziemnych i 2 podziemnych.

Wewnątrz zaprojektowano sale dydaktyczne: audytoryjne, seminaryjne i 3 aule na 120-300 osób oraz pomieszczenia dla studentów: na działalność kół naukowych, pracowania do indywidualnej pracy, czytelnie, strefa wypoczynku. W gmachu będzie także 30 laboratoriów ogólnych i specjalistycznych. Przewidziano też przestrzeń administracyjno-biurową i zaplecze techniczne. 

- Obiekt będzie wyposażony w komputerowy system obsługi organizacyjnej, zawierający informacje o dostępności sal. Wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla osób o ograniczonej możliwości ruchowej, jak również dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Dodatkowo w przestrzeniach ogólnodostępnych pojawią się tzw. „zaułki relaksacyjne” - poinformował  dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski.

Projekt przewiduje również m.in. zielone tarasy, wykorzystanie tzw. „wody szarej”, zostaną także zastosowane rozwiązania zapobiegające kolizji ptaków z dużymi przeszkleniami elewacji. Jak podkreślał dr Kwiatkowski, budynek będzie dostosowany do zmian klimatycznych. - Zamontujemy nienagrzewające się fasady, automatyczne żaluzje na przeszklonych elewacjach oraz instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem magazynowaniem energii - mówił.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama