Reklama

Reklama

Lublin: Miasto zorganizuje obchody Dnia Niepodległości Ukrainy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto zorganizuje obchody Dnia Niepodległości Ukrainy - Zdjęcie główne

Miasto zorganizuje obchody Dnia Niepodległości Ukrainy | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z okazji 31. rocznicy proklamowania przez Ukrainę niepodległości, odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i podkreślające partnerskie relacje łączące Lublin z sąsiadem zza wschodniej granicy.

Reklama

Solidarnie z Ukraińcami

Od momentu wybuchu wojny w lutym, Miasto wspiera obywateli Ukrainy szukających w Lublinie schronienia przez działaniami wojennymi.

- „Akt Niezależności Ukrainy", proklamowany ponad 30 lat temu, stał się fundamentem do budowania państwa nie tylko niepodległego, ale też otwartego na dobrosąsiedzkie relacje z Polską. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci zacieśniamy więzi partnerskiej współpracy na wielu płaszczyznach instytucjonalnych, ale też pielęgnujemy relacje przyjacielskie. W obliczu kolejnej fali agresji solidaryzujemy się z Ukraińcami walczącymi o wolność i demokrację - idee, które są nam szczególnie bliskie. W te trudne dni udzielamy pomocy humanitarnej naszym miastom partnerskim oraz tysiącom uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli bezpieczne schronienie - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W środę (24 sierpnia) o godz. 12.00, nastąpi podniesienie flag Polski i Ukrainy na Ratuszu, z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Potem, przed Ratuszem wystąpią stypendyści Programu Stypendiów Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber: Yeva Kutsevil (wokal) oraz chór dziecięcy i młodzieżowy pod batutą Halyny Navrotskiej.
 

Program obchodów

 
11.00 – złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie. Uroczystość organizowana jest przez Towarzystwo Ukraińskie we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Miastem Lublin;
 
12.00 – podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie;
 
18.00 – Boska Liturgia w Dniu Niepodległości w języku ukraińskim w kościele św. Jozafata, przy ul. Zielonej 3;
 
19.00 – spotkanie na Placu Litewskim, podczas którego między innymi odśpiewany będzie hymn narodowy Ukrainy i utworzony łańcuch solidarności, organizatorem jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza;
 
19.30 – projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer" przedstawiających miasta ukraińskie takie jak Mariupol, Siewierodoneck czy Chersoń przed okupacją oraz filmu „Kultura vs wojna - badania terenowe nad wartością kultury w czasie wojny" przygotowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Filmy prezentowane będą w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy