reklama
reklama

Lublin: Miasto pyta o opinie mieszkańców. Chodzi o ważny dokument

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto pyta o opinie mieszkańców. Chodzi o ważny dokument - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji.
reklama

- Gminny Program Rewitalizacji dla Lublina na lata 2024-2033 to kluczowy dokument, który pozwoli nam skutecznie prowadzić działania poprawiające jakość życia mieszkanek i mieszkańców na dużym obszarze miasta. Rewitalizacja to nie tylko modernizacja przestrzeni, ale przede wszystkim wsparcie lokalnych społeczności i tworzenie nowych perspektyw rozwoju. Zachęcam do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych, opinie i wnioski zebrane w tym procesie są bardzo ważne - mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Gminny Program Rewitalizacji na lata 2024-2033 jest podstawowym dokumentem strategicznym umożliwiającym prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze. W Lublinie został przyjęty uchwałą Rady Miasta Lublina z dnia 29 lutego 2024 r. Do aktualizacji Programu przystąpiono przede wszystkim ze względu na wnioski dotyczące wpisania nowych projektów, w celu umożliwienia pozyskania dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego w perspektywie 2021-2027. Konsultacje społeczne na temat zmian trwają od 24 marca do 30 kwietnia. 

reklama

W ramach konsulatcji odbyło się juz spotkanie (3 kwietnia). Możliwe jest składanie uwag i opinii w formie pisemnej: drogą korespondencyjną na adres: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji, ul. Spokojna 2, 20-074 Lublin; elektronicznie na adres mailowy rewitalizacja@lublin.eu; osobiście: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji, ul. Spokojna 2, pok. 112 lub Biura Obsługi Mieszkańców przy ulicach: Wieniawska 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Franciszka Kleeberga 12a, Nowy Świat 38. Można wypełnić ankietę online: pod adresem: https://www.research.net/r/R_LBN2025 Zaplanowano też Warsztaty dla młodzieży: 15 kwietnia, godz. 15.00, Urban Lab, ul. Spokojna 2; w warsztatach udział wezmą przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta oraz Rady Studentów Lublina, a działanie realizowane jest w ramach polityki młodzieżowej.

reklama

Zgłoszenia na spotkania konsultacyjne są przyjmowane pod nr tel. 81 466 2667 lub e-mailowo: rewitalizacja@lublin.eu. Zapotrzebowanie na tłumacza Polskiego Języka Migowego należy zgłosić na co najmniej trzy dni przed spotkaniem na adres: rewitalizacja@lublin.eu.

reklama

- W Lublinie obszar rewitalizacji obejmuje łącznie 10,35% powierzchni miasta i prawie 14% jego ludności. Obejmuje centralną i wschodnią część miasta, w tym historyczne dzielnice (Stare Miasto, Śródmieście, fragmenty Wieniawy i Kalinowszczyzny) oraz tereny poprzemysłowe i przemysłowe położone na wschód od Bystrzycy. Obejmuje również dzielnice mieszkalne (Za Cukrownią, Tatary, części Bronowic, Kośminka, Dziesiątej i Hajdowa-Zadębia) oraz fragment Rur pomiędzy ul. Nadbystrzycką a rzeką Bystrzycą - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Zmiana Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033 (GPR) obejmuje przede wszystkim uzupełnienie o różnorodne przedsięwzięcia zgłoszone zarówno przez gminne jednostki organizacyjne, jak i podmioty zewnętrzne, takie jak: instytucje publiczne, osoby prywatne, fundacje i stowarzyszenia. W projekcie zmian uwzględniono 38 nowych projektów w ramach przedsięwzięć podstawowych. Obejmują one inicjatywy społeczne, skoncentrowane na integracji oraz aktywizacji mieszkanek i mieszkańców, a także inwestycje związane z modernizacją i poprawą efektywności energetycznej budynków oraz zagospodarowaniem przestrzeni publicznych i terenów zielonych. W programie przewidziano również działania łączące różne aspekty rewitalizacji, np. adaptację obiektów do nowych funkcji społecznych. Wpisanie projektów do programu umożliwia ubieganie się o dofinansowanie, w tym z Funduszy Europejskich dla Lubelskiego na lata 2021-2027. Miasto planuje także uruchomienie mikrograntów rewitalizacyjnych, wspierających lokalne inicjatywy.

reklama

Szczegółowe informacje o konsultacjach oraz projekt zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji dla miasta Lublina na lata 2024-2033 są dostępne w BIP w zakładce Rewitalizacja i ochrona zabytków – Ogłoszenia – 2025.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo