Reklama

Reklama

Lublin: Miasto dofinansuje in vitro dla mieszkańców. Właśnie rusza program

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto dofinansuje in vitro dla mieszkańców. Właśnie rusza program - Zdjęcie główne

Lublin: Miasto dofinansuje in vitro dla mieszkańców | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ruszył program miejskiego dofinansowania metody in vitro. Miasto przeznaczy na to ponad 1,5 mln zł.

Reklama

Adresatem programu są kobiety w wieku 25-40 lat, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności. Skorzysta z niego 150 par pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, mieszkających w Lublinie od co najmniej 12 miesięcy oraz rozliczające podatek w mieście. Kwalifikowanie par do programu będzie przeprowadzane zgodnie z kolejnością zgłoszeń do wybranych w konkursie placówek medycznych.

- Dołączyliśmy do grona samorządów oferujących swoim mieszkańcom wsparcie w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Mamy świadomość tego, że coraz większa liczba osób boryka się z takimi trudnościami, a niepłodność staje się istotnym problemem społecznym. Opracowanie miejskiego programu skierowanego do par zamieszkujących na terenie Lublina oraz finansowanie go z budżetu miasta to nasza odpowiedź na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa. Brak wsparcia finansowego procesu leczenia niepłodności ze strony budżetu państwa oraz ogólnopolskich rozwiązań systemowych oznacza pozbawienie wielu par możliwości posiadania potomstwa - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Miejski program polityki zdrowotnej dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro zakłada wsparcie finansowe. Zostanie ono przeznaczone na wykonanie do 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Dofinansowanie wyniesie 5 tys. zł do jednej procedury in vitro.

- Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną, a towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudne są doświadczenia osób, które ze względu na stan zdrowia mają trudności z posiadaniem potomstwa. Procedury medyczne w tym zakresie świadczone są w ramach usług komercyjnych, bez wsparcia z budżetu państwa, co jest barierą wykluczającą wiele par. Dzięki naszemu programowi z procedur biotechnologicznych współfinansowanych przez Miasto, skorzystać będzie mogło co najmniej 150 par. Wierzę, że w większości tych przypadków, efektem będzie szczęśliwe powiększenie rodzin - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Program realizować będą trzy podmioty wybrane w konkursie. Każdy z nich w ciągu 3 lat powinien zrealizować po 100 procedur. Pary zainteresowane leczeniem niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego z uwzględnieniem miejskiego wsparcia, mogą zgłaszać się bezpośrednio do tych podmiotów. Uzyskają tam szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków udziału w programie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy