Reklama

Reklama

Lublin: Program in-vitro musi poczekać. Miasto nie ma w tym roku pieniędzy na to

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Program in-vitro musi poczekać. Miasto nie ma w tym roku pieniędzy na to - Zdjęcie główne

Program in-vitro musi poczekać. Miasto nie ma w tym roku pieniędzy na to | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto nie ma pieniędzy na wdrożenie programu dofinansowywania in-vitro. O realizację programu wnioskowała radna Maja Zaborowska.

Reklama

W 2019 roku do Rady Miasta Lublin trafiła petycja dotyczącą in vitro. Napisano w niej, że 30 czerwca 2016 r. zlikwidowano Narodowy Program Leczenia Niepłodoności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, dzięki któremu pary dotknięte problemem niepłodności mogły liczyć na dofinansowanie procedury in vitro ze środków publicznych. 

- Niepłodność jest poważną chorobą, której skutkiem jest nie tylko bezdzietność, ale doświadczenie poczucia straty, wykluczenia, trudności w życiu prywatnym i w relacjach społecznym. Wnosimy więc o wsparcie mieszkanek i mieszkańców Lublina poprzez opracowanie i wdrożenie miejskiego programu leczenia niepłodoności metodą pozaustrojową (in vitro). Pozwoli to na pewnienie dostępności do tych świadczeń medycznych parom mieszkającym na tereniemiasta Lublin - czytamy w uzasadnieniu petycji.

Teraz radna miejska Maja Zaborowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowała do władz miasta interpelację w sprawie realizacji postulatów zawartych w petycji dotyczącej wprowadzenia miejskiego programu wspierania in-vitro w Lublinie.  Przypomniała, że Rada Miasta Lublin w 2019 roku uznała petycję za zasadną. Został opracowany "projekt programu polityki zdrowotnej dotyczący dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Lublin". Przeszedł wszystkie konieczne uzgodnienia, w tym został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ważność opracowanego programu nie jest bezterminowa.

- Warto zaznaczyć, że od 2016 roku, kiedy to Rząd RP wycofał się z finansowania leczenia niepłodności metodą in-vitro, wiele samorządów wzięło ten ciężar na siebie. Ostatnio program taki wprowadził Kraków. Dlatego, mając na uwadze głos mieszkańców Lublina, będąc osobiście zaangażowaną w prace nad petycją i co za tym idzie, rozumiejąc jak ważny jest to dla nich problem, zwracam się o jak najszybsze przedłożenie projektu Radzie Miasta Lublin - napisała Maja Zaborowska.

W odpowiedzi Andrzej Wojewódzki - sekretarz Miasta Lublin przekazał, że projekt programu polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkanek Lublina został opracowany przez miasto Lublin w 2020 roku. Potem został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Do wdrożenia programu niezbędne jest podjęcie uchwały Rady Miasta przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiednich środków finansowych w budżecie Miasta.

- Koszty realizacji programu in vitro w założeniach programowych według cen z 2020 roku oszacowane zostały, w zależności od liczby procedur określonych w programie, w przedziale od 3,7 mln do 5,5 mln złotych - napisał Andrzej Wojewódzki. - W budżecie miasta Lublin na 2022 r. brak jest możliwości sfinansowania wdrożenia programu. Realizacja postulatu wyrażonego w Pani interpelacji będzie możliwa na etapie prac nad projektem budżetu Miasta na przyszły rok.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy