reklama
reklama

Lublin: KUL prowadzi studia w Areszcie Śledczym. Uczelnia podsumowała projekt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Lublin: KUL prowadzi studia w Areszcie Śledczym. Uczelnia podsumowała projekt - Zdjęcie główne

Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych(konferencja podsumowująca projekt) | foto Tomasz Koryszko/KUL

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina KUL podsumował realizowany projekt resocjalizacji więźniów Areszcie Śledczym w Lublinie.
reklama

KUL angażuje się w proces resocjalizacji więźniów przez edukację, ale także prowadzi badania naukowe. Okazją do podsumowania tej działalności uniwersytetu była dwudniowa konferencja naukowa. W jej pierwszej części wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. - To unikalny projekt, wierzę w jego skuteczność - powiedziała podczas wizyty w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Otwierając drugi dzień konferencji (29 maja) „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych" Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił uwagę, że człowiek stanowi całość i dla jego właściwego funkcjonowania istotny jest nie tylko wymiar somatyczny czy psychologiczny. - Równie ważny jest wymiar duchowy i na ten aspekt na KUL chcemy zwracać szczególną uwagę - zadeklarował.

O tym, jakie czynniki decydują o skuteczności resocjalizacji skazanych mówili oni sami, a także studenci psychologii KUL, którzy współpracowali z osadzonymi.

- Takim bardzo motywującym czynnikiem jest jasno określony, a równocześnie możliwy do osiągnięcia cel. Może to być praca, która znacząco ułatwia readaptację po wyjściu na wolność, założenie rodziny czy ukończenie studiów - informuje Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Prof. Iwona Niewiadomska, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL przypomniała, że zmiana w życiu każdego człowieka będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy on sam będzie tego chciał. - W przypadku skazanych do zmiany mogą motywować psychologowie penitencjarni, ale decyzja zawsze należy do osadzonego - stwierdziła.

Psychologowie z KUL opracowali koncepcję Społecznego Ośrodka Readaptacyjnego, który wspiera readaptację m.in. w wymiarze  rodzinnym, społecznym i zawodowym. Projekt został wdrożony w życie we współpracy z Fundacją Pomost w Zabrzu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama