Reklama

Reklama

Lublin: Ktoś napisał "4 zmarłych, wasza wina" na budynku. Ma to związek ze zmarłymi imigrantami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Ktoś napisał "4 zmarłych, wasza wina" na budynku. Ma to związek ze zmarłymi imigrantami - Zdjęcie główne

Ma to związek ze zmarłymi imigrantami | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina "4 zmarłych, wasza wina" - taki napis pojawił się na budynku Wielonarodowej Brygady w Lublinie. Sprawa ma związek z imigrantami koczującymi na granicy polsko-białoruskiej oraz z tym, że w ostatnim czasie znaleziono ciała czwórki uchodźców.

Reklama

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego składa się z Polaków, Litwinów i Ukraińców. Jednostka jest powołana tylko do działań pokojowych i nie bierze udziału np. w mijsach w Afganistynie czy działaniach na granicy polsko-białoruskiej, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy. Na granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielagalnie przekroczyć granicę. Stan wyjątkowy obowiązuje w części województwa lubelskiego i województwa podlaskiego. Z kolei w ostatnuim czasie na budynku dowództwa Wielonarodowej Brygady przy ul. Radziszewskiego pojawił się napis "4 zmałych, wasza wina", co ma związek z ostatnimi wydarzeniami na granicy, o których poinformował w niedzielę (19 września) premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. 

W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety. Jestem po rozmowie z komendantem Głównym Straż Graniczna gen. Tomaszem Pragą oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim. Na miejscu pracują służby i prokuratura, która wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia. Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy - czytamy na profilu Facebook, Mateusza Morawieckiego.

W poniedziałek (20 września) odbyła sie konferencja prasowa w trakcie której premier poinformował, że trzy osoby, które przekroczyły polską granicę, zmarły na skutek głównie hipotermii i wycieńczenia. Szef rządu dodał, że nie jest znana ich tożsamość, ale podkreslił, że "zrobimy wszystko, żeby nie byli to ludzie ananimowi". - Chcemy, żeby każdy w sposób jak najbardziej godny został potraktowany - zaznaczał.

Premier tłumaczył również, w jaki sposób imigranci trafiają na granicę. - Jesteśmy absolutnie pewni, że osoby z terytorium Białorusi są przewożone do nadgranicznych placówek straży granicznej białoruskiej, tam są one lokowane, tam są instruowane i są przewożone również środkami straży białoruskiej, białoruskich funkcjonariuszy, nad granicę polską - wyjasniał Morawiecki. - Mamy rozliczne dowody w naszych rękach, że jest to systematyczna, zorganizowana akcja po stronie funkcjonariuszy białoruskiej Straży Granicznej, funkcjonariuszy białoruskiej policji.

Z kolei Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji, że jednemu z nieżyjących imigrantów - obywatelowi Iraku, towarzyszyło dwoje innych uchodźców. Dodawał też, że ci udzie trafili w połowie września do Mińska i po kilkudniowym pobycie w hotelu w Mińsku za 2,5 tys. dolarów od osoby mieli być przerzuceni do Niemiec przez Polską granicę.

- Zostali dowiezieni do kompleksu leśnego, w którym szybko się pogubili. Wedle ich informacji, które przekazali naszym funkcjonariuszom, usiłowali wrócić z powrotem do Mińska, ale zostali zatrzymani przez żołnierzy czy też pograniczników białoruskich. Niemalże siłą, pod presją doprowadzeni do granicy polskiej, gdzie przez pewien czas przemieszczali się wzdłuż zasieków, które są na naszej granicy rozstawione. W pewnym momencie zostali zidentyfikowani przez patrol naszej straży granicznej, który jednoznacznie powiedział im, że jest to nielegalne, nie ma przejścia i że mają wracać - mówił Mariusz Kamiński.

Do tego, szef MSWiA tłumaczył, że w pewnym momencie jeden z uczestników - ten, który zmarł, zaczął zachowywać się w sposób dziwny i niepokojący. Dlatego wykonano telefon do Iraku, do kogoś z jego rodziny z pytaniem, czy ta osoba zażywa narkotyki, ale ktoś z rodziny miał powiedzieć, że nie.

W trakcie konferencji minister był dopytywany przez dziennikarzy, czy to sugestia, że białoruskie służby podtruwają imigrantów.

- Dwaj uchodźcy, towarzyszący osobie, która zmarła na polskiej granicy, przekazali informacje, które wymagają weryfikacji, na temat zażycia przez zmarłego tabletki, którą miał otrzymać od białoruskiego żołnierza. Miała mu pomóc w sytuacji, gdy będzie mu zimno i będzie wyczerpany - tłumaczył Kamiński. - Nie przesądzam, czekamy na wyniki badań toksykologicznych.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy