reklama
reklama

Lublin: Konar oderwał się od drzewa w Ogrodzie Saskim. Dwie osoby poszkodowane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Konar oderwał się od drzewa w Ogrodzie Saskim. Dwie osoby poszkodowane - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDwie osoby zostały poszkodowane po tym jak z drzewa w Ogrodzie Saskim oderwał się konar. W związku z tym Urząd Miasta przeprowadza dodatkowe przeglądy drzewostanu.
reklama

W środę (3 lipca) w Ogrodzie Saskim w okolicy Muszli Koncertowej oderwał się konar drzewa. Poszkodowane zostały dwie osoby. Na miejscu została im udzielona niezbędna pomoc, interwencję podjęły straż miejska, straż pożarna, zespoły ratownictwa medycznego i policja. Obecni byli także pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin.
 
Następnego dnia Urząd Miasta Lublin poinformował, że wszystkie drzewa znajdujące się na terenach miejskich objęte są regularnymi przeglądami dendrologicznymi oraz stałym monitoringiem pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Ostatni taki przegląd na terenie parku miał miejsce 1 lipca, zaś kompleksowy przegląd dendrologiczny w maju. Uszkodzone w środę drzewo nie wykazywało żadnych oznak, które mogłyby wskazywać na osłabienie czy chorobę. Oderwanie się konaru było najprawdopodobniej efektem jego naruszenia podczas ostatnich burz i silnych wichur. 
 
Wszystkie drzewa na terenie miejskich parków i miejsc użyteczności publicznej zostaną ponownie zlustrowane. Priorytetem będą okolice placów zabaw, alejek i miejsc, w których wypoczywają mieszkańcy. Taki, dodatkowy przegląd, już się rozpoczął. 
 
 
- Wszystko wskazuje na to, że oderwanie się konaru było zdarzeniem losowym. Drzewo do tej pory nie wykazywało żadnych cech chorobowych czy osłabienia i posuszu, było w dobrej kondycji zdrowotnej. Najprawdopodobniej doszło do jego nadwyrężenia i uszkodzenia konaru podczas ostatnich silnych wiatrów i burz. Pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej wraz z przedstawicielami firmy odpowiadającej za utrzymanie Ogrodu Saskiego już są w terenie i weryfikują stan drzewostanu. Te działania realizowane są na terenie całego miasta, we wszystkich miejskich parkach i miejscach użyteczności publicznej, podobnie dzieje się to po każdej burzy czy silnej wichurze - mówi Blanka Rdest, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
 
Ogród Saski jest zabytkowym miejskim parkiem, z najstarszym drzewostanem.
 
- Większość drzew ma co najmniej kilkadziesiąt, a niektóre z nich nawet powyżej stu lat. Zgodnie z obowiązującą umową, firma zieleniarska codziennie weryfikuje stan Ogrodu Saskiego także pod względem fitosanitarnym drzew, w tym starodrzewu, oraz usuwania niezwłocznie wszelkich powstających zagrożeń dla osób i mienia. Prace pielęgnacyjne drzew prowadzone są regularnie w przypadku, kiedy zachodzi taka potrzeba, po uzyskaniu zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Weryfikacji stanu drzew dokonują zarówno pracownicy Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, jak i specjalistyczna firma zieleniarska, która przekazuje stosowne informacje do Wydziału - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
W przypadku zauważenia niepokojących sytuacji, także dotyczących stanu drzew na terenach miejskich oraz ewentualnego zagrożenia, informacje można przekazać do Straży Miejskiej Miasta Lublin (tel. 986), do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Lublin (tel. 81 466 1712) oraz Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin (tel. 81 466 3100), które niezwłocznie podejmują stosowne interwencje.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama