reklama
reklama

Lublin: Kolejny nabór do służby terytorialnej. Zgłosili się ochotnicy i rezerwiści

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 56 ochotników z Lubelszczyzny, którzy zaczną służę wojskową w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści, którzy wybrali aktywną rezerwę.
reklama

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędnych formalności, np. wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Dostali też karabinki MSBS GROT, z którymi nie będą rozstawać się do ostatniego dnia szkolenia.

- Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 2 Lubelskiej Brygady OT - poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna”. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 marca br. w Kraśniku - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Szeregowy Konrad, student trzeciego roku Bezpieczeństwa Narodowego na KUL-u, złożył dokumenty do zamojskiego batalionu 2 LBOT i dostał przydział na stanowisko zwiadowcy. 

- Główny powód wstąpienia do WOT to przede wszystkim sytuacja za naszą wschodnią granicą - dobrze mieć przeszkolenie wojskowe i obycie z bronią. Wcześniej chodziłem do liceum o kierunku policyjnym, więc od początku interesuję się służbami i w przyszłości chciałbym wstąpić do służby zawodowej. Jestem również zawodowym kierowcą, te umiejętności na pewno przydadzą się w wojsku. O WOT dowiedziałem się od znajomych, którzy są żołnierzami zawodowymi, a wcześniej służyli w WOT. Teraz sam mam okazję poznać, jak wygląda wojsko od kuchni - mówi.

reklama

Wśród ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach aktywnej rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym. - Z wojskiem związany jestem praktycznie całe życie. Przez sześć ostatnich lat byłem w rezerwie, ale postanowiłem wrócić do służby. Wybrałem aktywną rezerwę, ponieważ pracuję zawodowo i tylko w WOT można pełnić służbę wojskową nie rezygnując z życia zawodowego - powiedział st. kpr. Andrzej, który będzie służyć w Kraśniku w 24 batalionie lekkiej piechoty 2 LBOT.        

reklama

Zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.  

Osoby, które są zainteresowane służbą w 2 LBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.  

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama