Reklama

Reklama

Lublin: Kolejne trojaczki urodziły się w lubelskim szpitalu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie

Lublin: Kolejne trojaczki urodziły się w lubelskim szpitalu - Zdjęcie główne

Lublin: Kolejne trojaczki urodziły się w lubelskim szpitalu | foto Zespół ds. Komunikacji SPSK Nr 4 w Lublinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, drugi raz w tym roku, urodziły się trojaczki. 

Reklama

Trojaczki urodziły się w 28. tygodniu ciąży. Pierwsza urodziła się Oliwia, po niej Zuzanna, a na koniec Mikołaj.

- Oliwia ważyła 1130 gramów, Zuzia – 1000 gramów, Mikołaj – 1080 gramów - mówi dr n. med. Eulalia Majewska kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie.

Rodzicami są Monika i Paweł z powiatu lubelskiego. To pierwsze dzieci małżeństwa.

- O tym, że ciąża jest trojacza, dowiedzieliśmy się podczas drugiego badania USG. To było w październiku ubiegłego roku. Na pierwszym badaniu była mowa o jednym pęcherzyku ciążowym, czyli jednym dziecku - mówi mama Oliwi, Zuzanny i Mikołaja.

- Wiadomość, że to są trojaczki, to był dla nas szok. Ale jednocześnie dzień, w którym dowiedzieliśmy się, że będziemy rodzicami trójki dzieci był dla nas najszczęśliwszy w życiu - wspomina tata dzieci,

Ojciec trojaczków dodaje, że szczęśliwi są także dziadkowie i pradziadkowie wcześniaków. - Dziadkowie czekali na wnuki, a pradziadkowie – ze względu na swój wiek, nawet nie przypuszczali, że doczekają prawnucząt. I to jeszcze trójki na raz - podkreśla pani Monika.

Rodzeństwo jest pod pieką zarówno Kliniczny Oddział Położnictwa i Perinatologii, w którym przyszły na świat, jak i Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK Nr 4 w Lublinie. Miejsca, gdzie obecnie przebywają, są ośrodkami klinicznymi o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności w opiece nad matką i dzieckiem. - Tu, w szpitalu jest cudowna opieka. Dziękujemy paniom położnym, paniom doktor i całemu personelowi - podkreśla pan Paweł.

Trojaczki przyszły na świat 24 marca. Będą jeszcze pod opieką specjalistów w szpitalu.

- Żeby można było zabrać dzieci do domu muszą ważyć co najmniej 2 kilogramy. Powinny zostać zaszczepione przeciwko gruźlicy, ale też przeciwko innym chorobom. Trojaki zbliżają się już do tych terminów, bo kalendarz szczepień rozpoczyna się w 6. tygodniu życia. Poza tym dzieci muszą zacząć jeść samodzielnie przez smoczek lub z piersi. Obecnie są bowiem karmione przez zgłębnik – pokarm trafia prosto do żołądka. Odruch ssania, skoordynowanie ssania, połykania i oddychania, to jest proces, który wymaga dojrzewania układu nerwowego. Do tego więc muszą jeszcze dojrzeć i tego wszystkiego się nauczyć. Póki co opanowały samodzielne oddychanie bez wsparcia, choć okresowo potrzebują jeszcze tlenu w inkubatorach - tłumaczy dr n. med. Eulalia Majewska.

To drugie narodziny trojaczków w SPSK Nr 4 w tym roku. W styczniu urodziły się także dwie dziewczynki i chłopiec. Rodzice rodzeństwa pochodzą z Ukrainy.

- Poród drugich w tym roku trojaków jest znaczący i ważny szczególnie w kontekście niżu demograficznego w Polsce. W związku z funkcjonowaniem od sierpnia 2022 roku poradni dla pacjentek ciąż mnogich w szpitalu wzrosła liczba takich porodów. W 2022 roku w SPSK Nr 4 urodziły się: jedna para trojaczków i 43 pary bliźniąt. W tym roku, do 27 kwietnia na świat w SPSK Nr 4 przyszły 2 rodzeństwa trojaków i 10 par bliźniąt - podkreśla prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska – Gorzelak kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa i Perinatologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy