Europejska Konfederacja Dużych Rodzin to międzynarodowe spotkanie dotyczycę rozwiązań podejmowanych przez samorządy państw europejskich na rzecz rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, zaprezentowała doświadczenia Lublina w obszarze polityki społecznej i wparcia rodzin, szczególnie w ramach Programu Rodzina Trzy Plus.
- Od lat wspieramy lubelskie duże rodziny, doceniając ich znaczącą rolę w budowaniu lokalnej wspólnoty, kultury czy współodpowiedzialności społecznej. W tym procesie niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy Miastem, organizacjami pozarządowymi, biznesem oraz rodzinami. W tym obszarze Lublin ma dużo do zaprezentowania, również na forum europejskim. W tym roku obchodzimy m.in. jubileusz 10-lecia lubelskiego programu na rzecz dużych rodzin Rodzina Trzy Plus, który jest przykładem tego jak lokalna inicjatywa może się stać inspiracją do długofalowych i pozytywnych zmian - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydent Miasta Lublin ds. społecznych.
Była to 3. edycja wydarzenia i w tym roku odbywała się pn.: Europejska Sieć Gmin Przyjaznych Rodzinie. Budowanie miast sprzyjających integracji rodzin, miała formułę online i była okazją do zaprezentowania dobrych praktyk z zakresu polityki rodzinnej oraz wymiany doświadczeń przez przedstawicieli krajów europejskich. W trakcie konwencji uczestnicy reprezentujący Irlandię, Hiszpanię, Włochy i Portugalię omawiali oraz prezentowali aktualne działania w obszarze polityki rodzinnej, ze szczególnym uwzględnieniem dużych rodzin.
- Lublin, jako jedyne polskie miasto, przedstawił działania realizowane w tym zakresie w ostatniej dekadzie. Przedstawiciele Miasta podsumowali m.in. 10-lecie Programu Rodzina Trzy Plus, które przypada w 2022 roku. Za jego wdrożenie Lublin uhonorowano w 2015 r. Europejską Nagrodą Sektora Publicznego (EPSA) i przyznaniem Certyfikatu Dobrych Praktyk. Program to jedno z pierwszych takich przedsięwzięć na terenie województwa lubelskiego, a także w Polsce - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Europejską Konfederację Dużych Rodzin formalnie utworzono w 2004 roku, skupiając Stowarzyszenia Dużych Rodzin w całej Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 60 milionów obywateli europejskich należących do prawie 9 milionów rodzin wielodzietnych. Od lipca 2021 r. ma status konsultacyjny w Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC). - Jej celem jest reprezentowanie interesów społecznych i ekonomicznych rodzin z dziećmi w ogólności, a rodzin wielodzietnych w szczególności, jako najwłaściwszego środowiska do wychowywania dzieci, integrowanie ich ze społeczeństwem oraz zapewnianie wzajemnego wsparcia i solidarności między pokoleniami, a także promowanie, rozwój i jedność ruchu dużych organizacji rodzinnych - dodaje Izolda Boguta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.