Reklama

Reklama

Lublin: IX edycja Budżetu Obywatelskiego. Znamy wyniki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: IX edycja Budżetu Obywatelskiego. Znamy wyniki - Zdjęcie główne

Lublin: IX edycja Budżetu Obywatelskiego | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Podano wyniki głosowania w IX edycji Budżetu Obywatelskiego, w ramach której zostanie zrealizowanych 41 projektów - 11 ogólnomiejskich oraz 30 dzielnicowych. Zagłosowało ponad 17,6 tysięcy mieszkańców Lublina.

Reklama

- Każdy nowy projekt wybrany przez mieszkańców przekłada się na podniesienie jakości życia w Lublinie. Zainteresowanie zadaniami, które są lub mogą być realizowane w ramach tego narzędzia partycypacyjnego, widzieliśmy wyraźnie podczas spotkań w ramach Planu dla Dzielnic. Dziękuję mieszkańcom i mieszkankom za zgłaszanie pomysłów, udział w głosowaniu i wybranie do realizacji projektów najważniejszych z ich punktu widzenia. Teraz nadszedł etap rozpoczęcia procedur i konkretnych działań niezbędnych do ich realizacji - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Najwyższy wynik, bo 1656 głosów uzyskał w tegorocznym głosowaniu projekt ogólnomiejski „O-35 Realizacja II etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury”. Z kolei wśród projektów dzielnicowych zwyciężył „D-49 Renowacja zewnętrznych obiektów sportowych przy SP 51” z wynikiem 1708 głosów. W dzielnicach zrealizowane zostaną m.in. dwa mobilne boiska w dzielnicach Kośminek i Bronowice, ścieżka rowerowa przy al. Solidarności w dzielnicy Czechów Południowy czy „Szlak Lubelskiego Koziołka” w dzielnicach Stare Miasto oraz Śródmieście. 1,2 mln zł rozdysponowano na tzw. projekty „miękkie”. Wśród nich najwięcej, bo aż 1087 głosów, uzyskał projekt O-53 „Aktywizacja sportowa przedszkolaków”. Wśród zwycięskich projektów jest: 30 dzielnicowych, 4 ogólnomiejskie inwestycyjne i 7 nieinwestycyjnych.

- W IX edycji Budżetu Obywatelskiego głosowały łącznie 17 684 osoby, z czego 13 971 przez internet oraz 3 713 za pomocą kart do głosowania w punktach stacjonarnych. Sumaryczna liczba oddanych głosów to 48 519. Głosowanie na projekty trwało od 23 września do 10 października. Tradycyjnie już odbywało się w formie papierowej i elektronicznej. Każdy mieszkaniec i mieszkanka Lublina, niezależnie od wieku, mogli zagłosować na maksymalnie 4 projekty: 2 dzielnicowe i 2 ogólnomiejskie. Biorąc udział w głosowaniu, jego uczestnicy zdecydowali o tym jak podzielić środki w wysokości 14,05 mln zł - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Na każdą z 27 lubelskich dzielnic przypada 350 tys. zł. Wszystkie dzielnice osiągnęły wymaganą do realizacji projektu granicę 100 głosów. W przypadku 3 dzielnic: Dziesiąta, Śródmieście i Szerokie, zrealizowane zostaną po 2 projekty. W dzielnicy Śródmieście na drugi projekt wybrany do realizacji, D-80 „Szlak Lubelskiego Koziołka w Śródmieściu”, będą przeznaczone 35 tys. zł, bo koszt pierwszego projektu, D-29 „Zielone Śródmieście - Okopowa, Narutowicza” to 315 tys. zł. W dzielnicy Szerokie zwycięski projekt D-55 „Dolina Czechówki - strefa rekreacyjna” jest wyceniony na kwotę 260 400 zł. Pozostałe 89 600 zł sfinansuje wykonanie projektu D-6 „Innowacyjna ulica - Nałęczowska na Szerokim”. 
 
- Tym sposobem wykorzystano 9 350 788 zł. Pozostała kwota trafi na realizację projektów ogólnomiejskich – 1,2 mln zł na projekty nieinwestycyjne oraz 3 499 212 zł na projekty inwestycyjne. W tym wypadku, ostatnie na liście pod względem uzyskanych głosów projekty ogólnomiejskie także będą miały zapewnione tylko częściowe finansowanie i zakres ich realizacji będzie ograniczony - dodaje Izolda Boguta.
 
Zgodnie z regulaminem na terenie jednej dzielnicy może zostać zrealizowany tylko jeden projekt ogólnomiejski inwestycyjny. Dlatego do realizacji nie zostaną skierowane: „Renowacja boisk sportowych przy ul. Bursztynowej i Biedronki” i „Budowa chodników i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Orkana”. Oba projektysą w dzielnicy Czuby Północne, podobnie jak pierwszy na liście zwycięski projekt „Realizacja II etapu modernizacji komunikacji pieszej i rowerowej w wąwozie Rury”. W dzielnicy Dziesiąta z kolei nie zostanie wykonany „D-112 Budowa parkingu na samochody osobowe przy ZSTK Lublin dla dzielnicy "Dziesiąta", bo na tej samej działce jest już projekt D-114 „Kontynuacja projektu-siłownia na świeżym powietrzu dla dzielnicy "Dziesiąta" przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych”. Na obszarze jednej nieruchomości może być realizowany tylko jeden projekt w ramach jednej edycji BO. Dlatego w tym przypadku wchodzi kolejny projekt z listy, z mniejszą ilością głosów „D-71 Sygnał od nowa”.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy