reklama
reklama

Lublin: IPN podsumował dotychczasowe prace na Górkach Czechowskich. Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mikołaj Bujak (IPN)

Lublin: IPN podsumował dotychczasowe prace na Górkach Czechowskich. Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób - Zdjęcie główne

Konferencja popularnonaukowa „Podsumowanie prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie w latach 2020–2023” – Lublin, 18 września 2023 r. Na zdj. dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie. | foto Mikołaj Bujak (IPN)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaInstytut Pamięci Narodowej podsumował dotychczasowe prace poszukiwawcze na Górkach Czechowskich. W ciągu kilku lat znaleziono szczątki ponad 40 osób, które były ofiarami egzekucji w czasach II wojny światowej.
reklama

Instytut Pamięci Narodowej na poniedziałkowej (18 września) konferencji popularnonaukowej zaprezentował wyniki prac poszukiwawczych na terenie Górek Czechowskich w Lublinie w latach 2020–2023. Prowadzono badania archeologiczne i ekshumacyjne, składające się z pięciu etapów. 

Z informacji IPN wynika, że w trakcie pierwszych dwóch etapów nie znaleziono żadnych szczątków, ale w kolejnych odnaleziono szczątki ponad 40 osób. Znaleziono również przy nich przedmioty, które wskazują, że wśród ofiar byli żołnierze Wojska Polskiego lub osoby powiązane z państwem polskim. Mają na to wskazywać elementy ich odzieży z emblematami odnoszącymi się do ojczyzny.

reklama

- Po 1939 roku w trakcie napadu niemieckiego, a następnie sowieckiego na Polskę to miejsce stało się miejscem kaźni Polaków - podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

Poza tym, w latach 1940–1942 na Górkach Czechowskich doszło do przynajmniej 6 egzekucji. Jak ustalili historycy, w ich wyniku śmierć ponieśli przedstawiciele państwa polskiego. Jednocześnie IPN zaznacza, że po 1945 roku rejon ten stał się potencjalnym miejscem, w którym w imię systemu komunistycznego mordowano Polaków.

- Widać, że Niemcy do samego końca eksterminowali naród polski po to, abyśmy w przyszłości nie mogli odbudować suwerennego, niepodległego państwa - mówił dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.

reklama

Poszukiwania na Górkach nie zostały jeszcze zakończone.

W czasie II wojny światowej Niemcy na Górkach dokonywali masowych egzekucji osadzonych w więzieniu na Zamku Lubelskim  

- Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w 700-letniej historii Lublina. W wyniku eksterminacyjnej polityki niemieckiego okupanta śmierć poniosło około 50 tys. mieszkańców, w tym niemal cała społeczność żydowska. Więzienie na miejscowym zamku należało obok warszawskiego Pawiaka, krakowskiego Montelupich i poznańskich fortów, do największych i najokrutniejszych kazamat na okupowanych ziemiach polskich - informuje IPN. - W latach 1940-1942 w północnej części Lublina, na tzw. Górkach Czechowskich, funkcjonariusze niemieckiego aparatu okupacyjnego przeprowadzili co najmniej sześć masowych egzekucji. Całkowita liczba ich ofiar nie jest znana.

reklama

Od grudnia 1947 do stycznia 1948 r. na terenie Zieleni Miejskiej na Czechowie oraz w okolicznych wąwozach, przeprowadzono kilka ekshumacji. Wówczas odkryto łącznie 231 ciał. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama