- Wymiana doświadczeń z ośrodkami z różnych części świata, od lat stanowi dla nas jeden z priorytetów w działaniach na rzecz rozwoju Lublina. Współpraca obejmuje wiele obszarów życia miasta, od kultury czy edukacji dzieci i młodzieży, poprzez działania z zakresu ochrony środowiska i ekologii, po rozwój gospodarki. Za prowadzenie tej polityki Lublin w 2017 roku otrzymał Nagrodę Europy, stając się jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy. Dzisiaj jako Miasto Przewodniczące tej organizacji, gościmy jej przedstawicielki i przedstawicieli. Obecnie, jako kandydat do Europejskiej Stolicy Kultury 2029, dokładamy jeszcze większych starań, aby rozwijać i wzmacniać współpracę naszego miasta z innymi ośrodkami na kontynencie. Wierzymy, że otrzymanie tytułu ESK otworzy nam nowe możliwości w tym zakresie i przyniesie kolejnych cennych międzynarodowych partnerów - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy odbędzie się w sobotę (1 czerwca) o godz. 10.30 w lubelskim Ratuszu. Głównym punktem będzie debata na temat integracji europejskiej, podczas której uczestniczki i uczestnicy porozmawiają o obecnych wyzwaniach, a także przyszłości integracji mieszkanek i mieszkańców Europy.
- Ponadto, z inicjatywy Lublina, który pretenduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, obecne na spotkaniu przedstawicielki i przedstawiciele miast, podpiszą wspólną deklarację w sprawie współpracy i dalszej integracji, a także wspierania walczącej z Rosją Ukrainy w drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. W programie przewidziano także wizyty studyjne w miejskich przestrzeniach młodzieżowych oraz centrum integracji Baobab. Dodatkowo wieczorem uczestniczki i uczestnicy Zgromadzenia wezmą udział w wydarzeniach Nocy Kultury, zaś w niedzielę (2 czerwca) dla zainteresowanych, planowany jest wyjazd do Lwowa, podczas którego odbędzie się spotkanie z przedstawicielami władz Lwowa, wizyta w Narodowym Centrum Rehabilitacji UNBROKEN oraz uczczenie pamięci bohaterów poległych w obronie Ukrainy na Cmentarzu Łyczakowskim - zapowiada Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie Forum Młodych. Młodzież z różnych części Europy, w ramach warsztatu „Budowanie zaufania w integracji w oparciu o wartości europejskie", będzie rozmawiać o wartościach łączących wszystkie mieszkanki i mieszkańców Unii Europejskiej. Spotkanie rozpocznie się w sobotę (1 czerwca) o godz. 10.30 w sali konferencyjnej w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin podwójnie nagrodzony w ogólnopolskim konkursie. "Innowacyjny Samorząd 2024"
Nagroda Europy to najwyższe wyróżnienie przyznawane każdego roku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy gminom najbardziej aktywnym w promowaniu wartości i ideałów europejskich. Lublin dostał Nagrodę w 2017 roku i od tego czasu jest członkiem Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.
- Nasze miasto zostało docenione, jako ośrodek z solidną i silną współpracą międzynarodową w licznych obszarach (gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym), co wyraża się wielością projektów realizowanych z partnerami zagranicznymi. Podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w 2023 roku w Nancy (Francja) Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został wybrany nowym Przewodniczącym Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy, a Lublin stał się Miastem Przewodniczącym (Presiding City) w kadencji 2023-2025. Nasze miasto było już gospodarzem Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w 2018 roku - dodaje Anna Czerwonka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.