reklama
reklama

Lublin: Gdzie po pomoc w przypadku uzależnień? Miasto przypomina

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Gdzie po pomoc w przypadku uzależnień? Miasto przypomina - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto przypomina potrzebującym wsparcia mieszkankom i mieszkańcom o możliwości skorzystania z pomocy w obszarze uzależnień i ich profilaktyki.
reklama

We współpracy z organizacjami pozarządowymi Lublin prowadzi działania wspierających, m.in. w zakresie leczenia osób uzależnionych, poradnictwa psychologicznego dla potrzebujących pomocy oraz członków ich rodzin czy profilaktyki i edukacji dzieci i młodzieży. Z pomocy będzie można skorzystać również w wakacje.

- Profilaktyka uzależnień to jedno z priorytetowych zadań realizowanych w ramach miejskiej polityki społecznej. Potrzebujące wsparcia mieszkanki i mieszkańcy Lublina mogą liczyć na pomoc Miasta w tym zakresie, m.in. poprzez dostęp do leczenia i poradnictwa w dziedzinie eksperymentowania, używania szkodliwego lub uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Wsparcie jest skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Chcemy przypomnieć o tym, szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym, kiedy młodzi ludzie mają poczucie większej swobody i beztroski, a tym samym są bardziej narażeni na styczność z różnego rodzaju zachowaniami niebezpiecznymi - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Pomoc w leczeniu i profilaktyce uzależnień jest realizowana przez lubelskie organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące działalność w zakresie ochrony zdrowia.. Jest finansowana ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.
 

Lista działań, z których można korzystać

- leczenie osób używających szkodliwie lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych – działanie jest skierowane do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści udzielają porad oraz prowadzą zajęcia psychoedukacyjne.

reklama

- wsparcie członków rodzin osób używających środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne – pomoc obejmująca interwencję kryzysową oraz wsparcie psychologiczne jest skierowana do rodziców, członków rodzin osób uzależnionych.

- edukacja dotycząca skutków spożywania alkoholu w okresie ciąży i profilaktyki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – zajęcia informacyjno-edukacyjne w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, ryzyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, motywacji do dbania o zdrowie, promowania zachowań i postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Działania skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.

reklama

- profilaktyka i interwencja dla osób podejmujących zachowania ryzykowne – wsparcie obejmujące porady indywidualne i krótką interwencję profilaktyczną w zakresie zwiększania motywacji do zmiany zachowań osób zagrożonych uzależnieniem, a także udzielanie wsparcia w radzeniu sobie z problemem. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

reklama

- rozwijanie kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą – działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i udzielanie konsultacji w zakresie doskonalenia i podniesienia umiejętności wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

- profilaktyka dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka – działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i rozmów motywacyjnych w zakresie ograniczania zachowań ryzykownych, zapobiegania złym nawykom, wczesnego wykrywania zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności życiowych dzieci i młodzieży.

Lista punktów pomocy działających cały rok

Z poradnictwa w zakresie uzależnień można również korzystać w działających cały rok punktach informacyjno-konsultacyjnych:

1. Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Abramowickiej 2 F prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” – tel. 81 743 91 11:

- poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,

- poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,

- środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,

- czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.

2. Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Kasztanowej 1 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87:

- czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,

- piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.

3. Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Radzyńskiej 3 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87, 509 222 972:

- czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,

- piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.

Lubelski Ratusz każdego roku ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin dofinansowuje organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych na terenie Polski.
 
- Pobyt na letnich obozach połączony jest z działaniami edukacyjnymi w zakresie różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. W tym roku 16 organizacji pozarządowych zorganizuje wypoczynek dla blisko 530 uczestników. Dodatkowo w 9 lubelskich szkołach podstawowych odbędą się półkolonie, z których skorzysta 875 dzieci i młodzieży - wylicza Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama