Defibrylatory AED to automatyczne urządzenia medyczne, służące do dostarczania impulsów elektrycznych do mięśnia sercowego, poprzez elektrody samoprzylepne umieszczane na klatce piersiowej pacjenta. Dostarczanie takich impulsów nazywa się defibrylacją i stosuje do zwalczania zagrażających życiu arytmii, prowadzących do nagłego zatrzymania krążenia. Takie urządzenia zostały zakupione w lutym i trafiło do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie - jednej z instytucji Kultury Samorządu Województwa Lubelskiego,
Zainstalowane w specjalnie oznaczonych miejscach, mają wpływać na poprawę dostępności do defibrylacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny.
- Wszystkie instytucje kultury Województwa Lubelskiego od dzisiaj oficjalnie posiadają sprzęt, ratujący życie tych potrzebujących, którzy będą korzystać akurat z instytucji kultury, ale też osób, które znajdą się w okolicy - mówił Bartłomiej Bałaban z zarządu Województwa Lubelskiego. - Defibrylator zainstalowany tutaj, w bibliotece będzie służył wszystkim mieszkańcom Lublina (...). Wspomoże to prace zespołów medycznych.
Podał też jeszcze jeden powód inicjatywy. - Jedna z moich bliskich znajomych zmarła, gdy nie zdążono jej udzelić pomocy, a karetka nie dojechała. Powstał więc pomysł, aby defibrylatory znajdywały się w wielu miejscach i aby było ich jak najwięcej. W te sposób będzie można korzystać z takiego urządzenia, zanim karetka dojedzie - podkreślała Bałaban.
CZYTAJ TAKŻE: Rozmowa z ratownikiem medycznym o cieniach i blaskach pracy: To nie jest zawód dla flegmatyków
Sam sposób działnia wyjaśniał ratownik medyczny, który też potem przeprowadził krótki pokaz.
- Defibrylacja ratuje życie - może przywrócić rytm normalny serca. Aby tak się stało trzeba wysłać do serca impuls elektryczny do serca i to właśnie robi AED. Jest to bardzo proste w użyciu i intuicyjne. Wystarczy, że je włączymy, a ono krok po kroku wytłumaczy nam co robić - wyjaśniał Łukasz Pizoń, ratownik medyczny. - Defibrylator podłączony do pacjenta co 2 minuty analizuje rytm serca i "mówi" czy defibrylacja jest zalecana, czy nie.
Wśród instytucji kultury, kupiły już defibrylatory są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonia Im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym / Zamek w Janowcu, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Muzeum Zamojskich w Kozłówce, Opera Lubelska, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatr Im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.