Reklama

Reklama

Lublin: Dodatek osłonowy dla mieszkańców. Ostatnie chwile na złożenie wniosków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Dodatek osłonowy dla mieszkańców. Ostatnie chwile na złożenie wniosków - Zdjęcie główne

Lublin: Dodatek osłonowy dla mieszkańców | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Do końca października jest czas na złożenie wniosku o przyznanie dodatku osłonowego. Wsparcie w zakresie ponoszonych wydatków na ogrzewanie nieruchomości przysługuje osobom spełniającym określone kryteria dochodowe.

Reklama

- Dodatek osłonowy to przyznana ustawowo forma wsparcia, będąca odpowiedzią na problemy niektórych gospodarstw domowych związane ze znaczącym wzrostem cen towarów i usług, zwłaszcza cen energii elektrycznej i paliw. Osoby, którym na mocy obowiązujących przepisów przysługuje prawo do dodatku mogą składać wnioski do końca października. Dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.
 
Potrzebne dokumenty można dostarczyć osobiście do Biur Obsługi Mieszkańców lub za pośrednictwem poczty na adres: Wydział Spraw Mieszkaniowych, ul. Peowiaków 13, 20-007 Lublin. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez Internet, np. za pomocą platformy ePUAP.
Przyznanie dodatku osłonowego jest uzależnione od spełnienia określonego kryterium dochodowego, wynoszącego: w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2 100 zł miesięcznie, w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1 500 zł miesięcznie na osobę. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, dodatek przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatku, a kwotą przekroczenia – według zasady „złotówka za złotówkę”. Jeżeli wysokość dodatku, ustalona według tej zasady będzie niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje. Z kolei gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje tylko jeden dodatek. Gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek osłonowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która zrobi to jako pierwsza. Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego w nieruchomości źródła ogrzewania. Dodatek osłonowy wynosi rocznie: gospodarstwo jednoosobowe – 400 zł, gospodarstwo 2-3 osobowe – 600 zł, gospodarstwo 4-5 osobowe – 850 zł, gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 150 zł.

W przypadku gospodarstw stosujących jako źródło ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, kwota dodatku jest zwiększona i wynosi rocznie: gospodarstwo jednoosobowe – 500 zł, gospodarstwo 2-3 osobowe – 750 zł, gospodarstwo 4-5 osobowe – 1 062,50 zł, gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1 437,50 zł.

Aktualnie wpłynęło 24 980 wniosków, a rozpatrzono 23 380 z nich na kwotę ponad 12 mln zł.

- Ustawa przyznająca dodatek osłonowy weszła w życie na początku stycznia tego roku. Zgodnie z jej zapisami wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski do 31 stycznia 2022 otrzymują środki w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Natomiast ci, którzy złożyli lub złożą wnioski od 1 lutego do 31 października otrzymali/ją dodatek osłonowy w postaci jednorazowej wypłaty w terminie do 2 grudnia - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Podstawę wyliczenia dodatku osłonowego w przypadku osób, które złożyły dokumenty do 31 lipca 2022 r. stanowił dochód osiągnięty w roku 2020, natomiast w przypadku wnioskodawców składających wnioski od 1 sierpnia 2022 do 31 października 2022 r. stanowi dochód za rok 2021.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy