Radna miejska Monika Kwiatkowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierowała do władz miasta interpelację. Dotyczy ona powstania Miejskiego Domu Kultury w dzielnicy Rury. Poprosiła w niej o przeznaczeme budynku przy ulicy Balladyny 10, w którego posiadaniu jest gmina Lublin na Miejski Dom Kultury.
- Jestem pewna, że tego rodzaju inwestycja jest wręcz konieczna i będzie w przyszłości przynosiła korzyści zarówno miastu jak i wszystkim jego mieszkańcom. Inicjatywa, o którą się zwracam do Pana Prezydenta w dwojaki sposób wpłynie na pozytywne funkcjonowanie miasta, a mianowicie uchroni zabytek architektoniczny przed degradacją, a także stworzy nowe miejsce kultuty na mapie Lublina tak bardzo potrzebne w tej dzielnicy - podsumowuje radna.
W odpowiedzi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji napisała, że Budynki przy ul. Balladyny 10 są jednymi z najbardziej charakterystycznych i stanowiących o tożsamości obiektów na osiedlu Słowackiego. Powstały jako drugi chronologicznie zespół budynków usługowych na Osiedlu, po przedszkolu, których realizację ukończono w 1969 roku.
- Pawilony te są częścią unikalnego założenia urbanistycznego Osiedla im. Juliusza Słowackiego, autorstwa najwybitniejszych polskich architektów II poł. XX wieku, Zofii i Oskara Hansenów. Osiedle jest realizacją opracowanych przez Oskara Hansena teorii Formy Otwartej oraz koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego. Założenie Osiedla charakteryzuje się wysokiej klasy koncepcją urbanistyczną opartą o strefowanie obiektów w ramach trzech pasm: strefy obsługiwanej, którą stanowią budynki mieszkalne oraz stref obsługujących, z których strefa obsługująca południowa, wewnątrz osiedla w postaci kompleksu pawilonów i ośrodka handlowego przy ul. Wileńskiej. - napisała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. - Pawilon przy ul. Balladyny 10 prezentuje szczególne nagromadzenie nietuzinkowych detali architektonicznych i konstrukcyjnych wraz z przestrzenią o wysokich walorach ekspozycyjnych. Zamierzeniem architekta było m.in. uwydatnienie w strukturze Osiedla obiektów usługowych za pomocą indywidualnych form, skrajnie odmiennych od form budynków mieszkalnych, przy zastosowaniu zadaszeń w kształcie paraboloid hiperbolicznych.
Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na osiedlach Mickiewicza, Słowackiego i Piastowskiego ochronie podlegają „zasadnicze formy i układy zagospodarowania związane ze zrealizowanymi autorskimi koncepcjami architektoniczno-przestrzennymi, co oznacza też zachowanie substancji architektonicznej określającej tożsamość powyższych zespołów". - Gmina Lublin widzi potrzebę objęcia budynku działaniami rewitalizacyjnymi - napisała zastępczyni prezydenta.
Obecnie nad budynkiem przy ul. Balladyny 10 zarząd sprawuje Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Ponadto wskazana działka objęta jest uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż części nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność Gminy Lublin położonej w Lublinie przy ul. Balladyny 10. Dotychczas prowadzone postępowania zmierzające do zbycia nieruchomości zakończyły się jednak wynikiem negatywnym.
Ponadto, Wydział Gospodarowania Mieniem zgodził się dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na przeprowadzenie inwentaryzacji budynku z wykorzystaniem metody skanowania 3D i fotogrametrii przy pomocy dronów, uzupełnioną pomiarem ręcznym i dokumentacją fotograficzną. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2022 r. i potrwają do kwietnia 2024 r.
- Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod tereny usług komercyjnych „U” z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod usługi handlu, gastronomii, rzemiosła usługowego i inne usługi komercyjne, z możliwością realizacji dużych obiektów handlowych (domy towarowe, pasaże handlowe, koncentracje funkcji handlowo – usługowej). Położenie obiektu (m.in. bliskość zabudowy mieszkaniowej wielorodzinna, przedszkola) oraz powierzchnia zabudowy (384,95 m²) doskonale odpowiadałaby potrzebom niezbędnym do prowadzenia działalności kulturalnej - przekazuje Setapaniuk-Kuśmierzak.
Dodała również, że budynek jest w złym stanie technicznym, a od 2017 r. nie jest dopuszczony do użytku. W związku z tym, konieczne jest wydanie stosownej opinii przez Wydział Inwestycji i Remontów w zakresie kosztów adaptacji na ośrodek kultury.
W przypadku realizacji prac pozwalających na użytkowanie budynku, rozważone będą różne propozycje adaptacji pawilonu, które zakładają pozostawienie go jako otwarty dla mieszkańców obiekt publiczny np. o charakterze kulturalnym.
- Jednocześnie wskazuję, że w bliskim otoczeniu obiektu działalność kulturalna prowadzona jest przez cztery filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (filia nr 13 ul. Grażyny 13, filia nr 26 ul. Leonarda 16, filia nr 15 ul. Wajdeloty 20, filia nr 24 ul. Juranda 24), dla której organizatorem jest Gmina Lublin oraz Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Konrada Wallenroda 4a, a także wspomniane przez Panią Muzeum Osiedli Mieszkaniowych działające przy ul. Wileńskiej 21 - podsumowała zastępczyni prezydenta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.