reklama
reklama

Lublin: Budynki rozświetlą się na niebiesko

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Budynki rozświetlą się na niebiesko - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko” oraz przygotowało wydarzenia i porady specjalistów. Okazją jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
reklama

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.  
 
- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Lublinie jest obchodzony po raz kolejny, a każdego roku w nasze obchody włącza się coraz więcej podmiotów i organizacji. Jest to więc wspólna inicjatywa i cieszy nas ta solidarność oraz aktywność na rzecz osób, które potrzebują pomocy i wsparcia. Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetlone zostaną na całym świecie reprezentacyjne budynki. W Lublinie, w godzinach 18.00-21.00, na niebiesko rozbłyśnie stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski. Potem w ramach Lubelskich Dni Autyzmu możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi ze spektrum autyzmu, wsparcia psychologicznego w formie konsultacji stacjonarnych i online czy warsztatów oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności. Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Lublinie prezentowane będą filmy przedstawiające uczniów w spektrum autyzmu w różnych aktywnościach w szkole i w domu. Z kolei 3 kwietnia od godz. 10.00 Niebieski spacer przejdzie od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego.
 

- Zaburzenia autystyczne stwierdzane są u coraz większej liczby młodych osób. Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnozę oraz oddzielenie faktów od mitów i półprawd na temat osób nieneurotypowych. Ważna jest też świadomość otoczenia, co do tego z jakimi trudnościami borykają się koleżanki i koledzy w spektrum oraz wrażliwość na ich potrzeby. Dlatego w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ujęliśmy wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

reklama

W programie Tygodnia Świadomości Autyzmu są zajęcia takie jak warsztaty krawieckie, pokazy filmowe, oprowadzanie po wystawie. Uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski służący do stymulacji układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi, posłuchają też o literaturze tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. W planie jest również akcja szycia mobilnych stref ciszy z filcu, w które mają być wyposażone lubelskie szkoły, przedszkola czy biblioteki. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama