Reklama

Reklama

Lublin: Budowa Dworca Metropolitalnego trwa. Miała skończyć się w lutym

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Nadal trwają prace przy budowie Dworca Metropolitalnego i modernizacji dróg w jego rejonie. Na połowę stycznia wartość wykonanych robót wyniosła blisko 204 mln zł. Zaawansowanie prac wynosi obecnie około 80%.

Reklama

- Przy inwestycji pracuje około 100 pracowników i 12 jednostek sprzętowych. Aktualnie prace koncentrują się na montażu elementów szklanych obiektu. Równolegle prowadzone są roboty w zakresie infrastruktury drogowej, gdzie większość zadań jest już na ukończeniu. Pozostały prace porządkowe, z branży zielni oraz oznakowania. Nowoczesny dworzec będzie obsługiwał autobusy komunikacji miejskiej, pozamiejskiej i dalekobieżnej. W jednej części miasta zintegruje on kilka form transportu, stając się centrum komunikacyjnym nie tylko Miasta, ale całego regionu - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

W ramach inwestycji powstaje trzykondygnacyjny budynek wraz z częściowo użytkowym dachem oraz parkingiem podziemnym o powierzchni około 7,5 tys.m2 dla 174 samochodów. Powierzchnia całkowita dworca wyniesie ponad 18 tys. m2. Nowy wygląd zyska również plac Dworcowy. Po uporządkowaniu ruchu kołowego stanie się deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Architektonicznym przedłużeniem pl. Dworcowego będzie ul. 1 Maja. Umowa zakłada tteż instalację i wdrożenie inteligentnych systemów transportowych, w szczególności wykorzystujących technologie informacyjne i komunikacyjne, związane z pełną obsługą pasażera, systemów informacji pasażerskiej i przystankowej.

Dach na części nieużytkowej i użytkowej został zabetonowany. Wykonano tam izolację z membrany z warstwą styropianu oraz instalację odwadniającą. W części użytkowej zamontowano wszystkie 30 donic do sadzenia drzew na dachu oraz rozpoczęto montaż placu zabaw. Będzie się on składał z systemowego parku linowego. Obecnie finalizowane jest pokrycie wiat fotowoltaiką. Trwa montaż fasad szklanych na budynku dworca oraz instalacja podsufitki pod wiatą. Wykonawca zamontował elewacje szklane na windach zewnętrznych i zakończył montaż paneli szklanych na wiatach przystankowych. W garażach podziemnych trwa montaż instalacji wewnętrznych, drzwi, prace wykończeniowe ścian, wykonano posadzki oraz izolację stropu. W budynku kładzione są instalacje wewnętrzne oraz wykonywane konstrukcje pod fasady aluminiowe, instalacje wentylacyjne i elektryczne. Wokół dworca wykonano wszystkie podbudowy z kruszywa i trwają przygotowania do układania warstw bitumicznych oraz zabetonowano wszystkie zatoki postojowe.

Miasto, w procedurze zamówienia z wolnej ręki, wybrało firmę, która wykona przegłębienie w płycie fundamentowej nowego dworca, w celu zamontowania ruchomych schodów. Wykonawcą zadania jest spółka Lubren z Lublina. Sformalizowano już trójstronne porozumienie pomiędzy Miastem, głównym wykonawcą i wybraną firmą oraz podpisano umowę z wykonawcą. Zakończenie tej procedury pozwala na wprowadzenie go na plac budowy, co nastąpi jeszcze w styczniu.

Prace obejmują również modernizacje ulic: Dworcowej, Młyńskiej, 1 Maja, Pocztowej oraz Gazowej. Przy ul. 1 Maja zakończono roboty brukarskie oraz wykończeniowe. Do realizacji pozostało nasadzenie zieleni oraz oznakowanie pionowe i poziome. Na ul. Pocztowej wykonano w całości roboty brukarskie, pozostało wykonanie elementów organizacji ruchu. Przy ul. Dworcowej skończyły się prace dotyczące uzbrojenia podziemnego, wykonano podbudowę i zakończono układanie kostki granitowej na jezdni. Z kolei na placu Dworcowym zakończono pracę w zakresie infrastruktury podziemnej, wykonano nawierzchnię jezdni oraz większą część ciągów pieszych. Ułożono warstwy asfaltu na rondzie Sportowców, Młyńskiej, Krochmalnej i Stadionowej oraz częściowo na ul. Gazowej. Pozostało do wykonania: plac nawrotowy na ul. Gazowej, warstwa ścieralna na łączniku między ul. Młyńską i ul. Gazową, oznakowanie poziome i pionowe oraz roboty przy zakładaniu trawników. Wokół budynku głównego i pod wiatami autobusów odjazdowych trwają prace przy układaniu chodników z kostki i płyt granitowych. W zakresie trakcji trolejbusowej ustawiono wszystkie słupy oraz zamontowano wszystkie tory jezdne, trwa montaż rozjazdów. Na słupach trakcyjnych i oświetleniowych zamontowano oprawy oświetleniowe i uruchomiono oświetlenie na wszystkich ulicach.

W 2022 roku zakończono część zadań drogowych, wchodzących w skład projektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Udostępniono do ruchu rondo przy Targach Lublin oraz drogi dojazdowe do ul. Dworcowej od strony ul. Lubelskiego Lipca '80 wraz z wiaduktem i od strony al. Piłsudskiego, łącznie z przyległymi chodnikami iścieżkami rowerowymi. Zakończyły się odbiory ul. Krochmalnej wraz z parkingami i uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Powstały tam 122 miejsca postojowe dla autobusów i busów. Gotowy jest również budynek socjalny dla kierowców komunikacji miejskiej i wystąpiono z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.

Zgodnie z zawartym aneksem, termin realizacji inwestycji upływa z końcem lutego.

-  Wykonawca wskazał jednak konieczność przedłużenia terminu realizowanych prac do końca grudnia 2023 r. Argumentuje to trudnościami w dostępności do materiałów i urządzeń, z uwagi na sytuację gospodarczą oraz wojnę w Ukrainie. Wniosek jest nadal analizowany i weryfikowany. Nie podjęto jeszcze decyzji w tym zakresie - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Całkowita wartość budowy to prawie 340 mln zł, z czego ponad 180 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy