reklama
reklama

Lublin będzie miał pomnik "proboszcza Majdanka"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin będzie miał pomnik "proboszcza Majdanka" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNa skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną stanie pomnik bł. ks. Emiliana Kowcza, który zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Zanim monument stanie na skwerze, zaplanowano symboliczne przekazanie w Urzędzie Miasta Lublin.
reklama

Pomnik "proboszcza Majdanka"
 
Miasto Lublin upamiętni bł. Emiliana Kowcza - greckokatolickiego kapłana, który zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie. Dlatego w trakcie czwartkowej (25 marca) sesji Rady Miasta Lublin odbędzie się symbolicznie przekazanie pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. Sesja odbywa się w formule online, ale przekazanie będzie mieć miejsce w Ratuszu. O godz. 11.00 pomnik zostanie postawiony na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną.
 
- Data przywiezienia pomnika do Lublina nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 25 marca przypada 77. rocznica śmierci księdza nazywanego "proboszczem Majdanka”. Błogosławiony Emilian Kowcz, jako kapłan greckokatolicki swoim poświęceniem zapisał się w historii XX wieku zarówno całego kraju, jak i Lublina. Starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, broniąc Polaków i Ukraińców oraz z determinacją ratując Żydów. W KL Lublin, nazywanym Majdankiem, pełnił posługę duszpasterską i w poczuciu odpowiedzialności za współwięźniów, poniósł śmierć. Zarówno pomnik, jak i publikacja "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby, która nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowała godność oraz swoją postawą dała piękne świadectwo wiary, nie tylko w Boga, ale i człowieka - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Granitowy monument upamiętniający duchownego powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Rzeźbę wykonali ukraińscy artyści – Alexander Diaczenko i Martha Diaczenko. Z trzech stron pomnika, po polsku, ukraińsku i hebrajsku, został wyryty fragment listu, który ksiądz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, z prośbą by nie podejmowano wysiłków jego uwolnienia. Inauguracja budowy pomnika, w której udział wziął Petro Poroszenko - były prezydent Ukrainy o odbyła się w lutym 2019 roku. Pomnik powstał na Ukrainie.
 
Książka "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka”

Przekazanie Miastu pomnika będzie również okazją do prezentacji książki "Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka”, która odbędzie się w czwartek (25 marca) od godz. 16.00 w formule online. O posłudze duszpasterskiej, misji jednoczącej ludzi różnej narodowości i wiary porozmawiają ks. Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lublinie, ks. Marek Szymański – dyrektor naczelny Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej "Gaudium” (wydawca książki) oraz Iwan Wasiunyk, przewodniczący Komitetu Honorowego im. Emiliana Kowcza, były wicepremier Ukrainy. Wydarzenie będzie transmitowane z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN” za pośrednictwem kanału YouTube oraz profilu Facebook.
 
Ksiądz Emilian Kowcz
 
Ks. Emilian Kowcz (1884-1944) – proboszcz parafii Przemyślany koło Lwowa w czasie niemieckiej okupacji pomagał Polakom, Ukraińcom i Żydom. W 1942 roku za działalność duszpasterską trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie nadal pełnił posługę wśród współwięźniów różnej wiary i narodowości. Zmarł w obozie na Majdanku 25 marca 1944 roku. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. we Lwowie. W Lublinie w 2003 roku nazwę bł. ks. E. Kowcza nadano rondu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej z ul. Jana Pawła II.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama