reklama
reklama

Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma być nim najdłuższe miasto w Europie

Opublikowano:
Autor:

Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma być nim najdłuższe miasto w Europie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLublin będzie miał nowe miasto partnerskie - Krzywy Róg z Ukrainy, skąd pochodzi prezydent Wołodymyr Zełenski. Zdecydowali o tym radni miejscy.
reklama

Gest wsparcia

Rada Miasta Lublin w trakcie sesji podjęta uchwałę o podpisaniu umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem i Krzywym Rogiem z Ukrainy.
 
- Miasto Krzywy Róg od początku wojny jest celem wielu ataków rakietowych. Przekazaliśmy tam pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn. W najbliższym czasie, Protection Civile, francuska organizacja wspierająca ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, we współpracy z Miastem Lublin, wyśle do Krzywego Rogu generator dużej mocy. W obliczu trwającej wojny, poprzez symboliczny gest wsparcia chcieliśmy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast  - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 

Radni byli jednogłośni

W trakcie sesji kilka osób zabrało głos.

reklama

 - Jest to dla nas ważne, bo jest jest to potwierdzenie naszych wieloletnich działań i współpracy z miastami ukraińskim. Będzie to 9 umowa partnerska, co pokazuje, że jesteśmy wiarygodnym partnerem. Źle się dzieje, że podpisujemy umowę akurat w takim trudnym okresie jak teraz - mówił zastępca prezydenta Artur Szymczyk w trakcie sesji. - Wierzę, że ta współpraca będzie owocna i merytoryczna.
 
- Podejmujemy tę uchwałę w momencie, kiedy Krzywy róg jest systematycznie bombardowany. To duży ośrodek, o długości 200 km, to miasto, które chce się dzielić doświadczeniami, ale chce się też uczyć od Lublina - dodawał Krzysztof Stanowski, dyrektor Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej. 
 
- Mam nadzieję, że współpraca między miastami będzie jeszcze lepsza i może spowodować także to, że przy obudowie miast ukraińskich być może będą mogli pomagać nasi przedsiębiorcy. Takie partnerstwo może przyczynić się do rozwoju przedsiębiorców naszej gospodarki - stwierdził radny Piotr Gawryszczak (klub Prawa i Sprawiedliwości). 
 
- Kilka lat temu mieliśmy przyjemność gościć w Krzywym Rogu, które jest najdłuższym miastem w Europie - liczy ponad 120 km - wtrącił radny Bartosz Margul (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).
 
- Nasi przyjaciele na Ukrainie są w dramatycznej sytuacji. Polskie społeczeństwo w sposób jednoznaczny wspiera dążenia narodu ukraińskiego do obrony własnej suwerenności i niepodległości. Lublin również pomaga poprzez pomoc uchodźcom i przekazywanie różnych darów, Myślę, że podpisanie umowy o partnerstwie jeszcze zacieśni tę współpracę - zaznaczał Dariusz Sadowski (klub Krzysztofa Żuka).
 
Na sesji, obecny był radny Krzywego Rohu - Yurii Krasnozhon. 
 
 
- Nasz miasto-twierdza obroniło centrum Ukrainy i powstrzymało atak wojsk rosyjskich z południa. Z wielkim zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady Miasta Lublin o zawarciu umowy partnerskiej o współpracy między Lublinem a Krzywym Rogiem. Lublin to nasz niezawodny partner, z którym Krzywy Róg współpracuje od wielu lat. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za pomoc udzieloną naszemu miastu podczas wojny prowadzone przez Rosję przeciwko Ukrainie - mówił Yurii Krasnozhon. - Obecnie w mieście przebywa 75 tys. wewnętrznie przesiedlonych Ukraińców. Ciągle odbudowujemy też infrastrukturę po atakach rakietowych armii rosyjskiej i robimy wszystko by Ukraina zwyciężyła.
 
Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Kolejny krok to zawarcie umowy partnerskiej pomiędzy miastami.

Krzywy Róg

Formalna współpraca Lublina z Krzywym Rogiem rozpoczęła się w 2017 r.. Wtedy przedstawiciele władz obydwu miast podpisali list intencyjny o współpracy. Delegacje z Krzywego Rogu odwiedzały Lublin z wizytami roboczymi oraz były uczestnikami Kongresu Współpracy Transgranicznej. Krzywy Róg był jednym z miast ukraińskich uczestniczących w projekcie „Profesjonalne kadry w samorządzie lokalnym budowanie kompetentnych zespołów administracji publicznej w zakresie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie”, a w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w mieście tym odbyły się dwie debaty społeczno-historyczne skupiające się przede wszystkim na analizie Unii Lubelskiej oraz współczesnych założeniach Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO.
 
Samo miasto Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy. Leży w środkowo-wschodniej części kraju. Na początku roku 2022 miasto liczyło 689 tysięcy mieszkańców. To duże miasto przemysłowe i jedno z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Miasto słynie z wydobycia kamieni szlachetnych. Krzywy Róg stawia na turystykę industrialną. Turyści mogą zjechać między innymi do kopalni rud żelaza na głębokość 1556 m pod ziemią. Jest to najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Podobnych udostępnionych turystom miejsc jest więcej, np. huta stali, czy walcownia rur to obiekty, jakie mogą zobaczyć entuzjaści tego typu atrakcji. Główną arterią Krzywego Rogu jest ulica Pocztowa. Od początku XX stulecia jest kulturalnym i gospodarczym centrum miasta. Uwagę przyciąga oryginalny zegar z kwiatów o średnicy 22 m, największy tego typu na świecie. Swoistym symbolem miasta stał się Kozak Krzywego Rogu – pomnik legendarnego założyciela miasta, wzniesiony na placu przed gmachem Komitetu Wykonawczego Krzywego Rogu. W mieście znajduje się prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej. Krzywy Róg to rodzinne miasto Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
 
Krzywy Róg będzie dziewiątym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie, obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama