Reklama

Reklama

Lublin: Będą nowe godziny działania lokali w centrum? Zdecydują radni miejscy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Będą nowe godziny działania lokali w centrum? Zdecydują radni miejscy - Zdjęcie główne

Lokale na Starym Mieście | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uregulowaniem godzin otwierania i zamykania lokali gastronomicznych w centrum miasta, zajmą się radni miejscy.

Reklama

W czwartek (20 października) odbędzie się sesja Rady Miasta Lublin. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie "określenia godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych na terenie miasta Lublin". Jest to projektu Uchwały Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Restauratorów Śródmieścia. Chodzi o lokale przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie w obrębie od Placu Litewskiego do budynku Ratusza Miasta Lublin łącznie z placówkami na ulicach znajdujących się w obrębie ul. Krakowskie Przedmieście, tj. ul. Kapucyńska, ul. Walerego Wróblewskiego, ul. Jana Gilasa, ul. Świętoduska, ul. Stanisława Staszica oraz ul. Zielona wraz z ogródkami gastronomicznymi.

Innicjatorzy wyjaśniają, że przeprowadzone przed przygotowaniem projektu uchwały konsultacje z mieszkańcami potwierdziły potrzebę uregulowania godzin pracy takich placówek i lokali. Podkreślają też, że ulica Krakowskie Przedmieście oraz ulice znajdujące się w jej pobliżu jest, obok starego miasta, głównym traktem rekreacyjnym miasta Lublin. W obrębie deptaka ulicy Krakowskie Przedmieście, zlokalizowanego w obszarze od Placu Litewskiego aż do placu w obrębie budynku Ratusza, którego przedłużeniem jest stare miasto, są liczne restauracje oraz bary, puby i kluby nocne. 

- Możliwość prowadzenia życia nocnego przez mieszkańców miasta i turystów jest niezwykle istotna dla promocji miasta, jego wizerunku i gospodarki. Autorzy projektu uchwały chcieliby także zachować tożsamość centrum miasta jako przestrzeni tętniącej życiem i szeroko dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Właściciele, najemcy i organizatorzy „życia nocnego" w samym sercu Lublina, borykają się z szeregiem problemów wynikających z nieuregulowania kwestii godzin otwarcia placówek gastronomicznych, wraz z ogródkami gastronomicznymi przynależącymi do restauracji, pubów i barów, otwartymi w sezonie letnim - czytamy w projekcie uchwały.

Celem projektu jest uregulowanie godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych poprzez możliwość całodobowego ich funkcjonowania. Ma to usprawnić właścicielom i najemcom lokali gastronomicznych, klubów, pubów i barów prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze ulicy Krakowskie Przedmieście oraz w jej pobliżu. Do tego, ma wesprzeć funkcjonowanie Śródmieścia jako głównej arterii i reprezentacyjnej części Lublina. Poza tym, ma przyczynić się do promowania sztuki kulinarnej oraz lokali gastronomicznych jako czynników podnoszących atrakcyjność turystyczną miasta. Dodatkowo ma przyczynić się do propagowania Śródmieścia jako przestrzeni publicznej, miejsca spotkań, handlu i obszaru komunikacji wiążącego pozostałe miejskie obszary. Co więcej ma zapobiegać spadkowi zainteresowania centrum miasta, w szczególności dzielnicy Śródmieście.

Pomysłodawcy dodają również, że aktualnie nie istnieją normy na poziomie prawa miejscowego, które regulowałyby kwestię godzin otwierania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych. Są one otwierane i zamykane są według wyboru przedsiębiorców. Zaznaczają także, że funkcjonowanie lokali gastronomicznych w późnych godzinach wieczornych i nocnych, mimo dużego zapotrzebowania mieszkańców i turystów na tego rodzaju działalność, powoduje problemy sąsiedzkie z niewielkim odsetkiem mieszkańców, których są blisko deptaka.

- Stan faktyczny przed uchwaleniem Projektu w dziedzinie, której dotyczy Projekt przysparza przedsiębiorcom restauratorom szereg problemów, które utrudniają prowadzenie działalności usługowej i gastronomicznej w godzinach wieczornych i nocnych w obrębie ul. Krakowskie Przedmieście i ulic znajdujących się w jej pobliżu - czytamy w projekcie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy