reklama
reklama

Lublin: Ale wyróżnienie! Naukowcy z KUL nagrodzeni w Tajlandii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Lublin: Ale wyróżnienie! Naukowcy z KUL nagrodzeni w Tajlandii - Zdjęcie główne

Gmach Główny KUL | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaWynalazek naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dostał złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości w Tajlandii.
reklama

W ubiegłym tygodniu odbyły się Międzynarodowe Targi Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition IPITEx 2025. To wydarzenie, podczas którego oceniane są wynalazki z całego świata. Katolicki Uniwersytet Lubelski zgłosił do rywalizacji odkrycie naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych. Był nim „Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania", który w grudniu ubiegłego roku został opatentowany w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Zmarli będą leczyć żywych. KUL otworzył nowoczesny ośrodek

- Chodzi o ekstrakt z opadłych liści drzew, który ze względu na działanie antybakteryjne może być wykorzystywany jako suplement diety oraz kosmetyk o zwiększonym działaniu leczniczym, a nawet środek wspomagający działanie standardowych antybiotyków. Autorami wynalazku są: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL. Ich badania wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec. Jego zaletą jest dostępność, łatwość produkcji oraz jej niskie koszty. Surowiec ten traktowany jest obecnie jako biomasa odpadowa, zatem jego wykorzystanie jest działaniem wspierającym świadomość ekologiczną - wyjaśnia Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Wynalazek z KUL zyskał uznanie międzynarodowego jury i otrzymał złoty medal podczas targów wynalazczości w stolicy Tajlandii, Bankoku. - To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie - mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.

Podczas targów zespoły z Polski zdobyły łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne delegacji zagranicznych.

Centrum Komercjalizacji Nauki KUL zajmuje się organizacją współpracy naukowców z KUL z biznesem. Do jego zadań należy m.in. koordynacja procesu komercjalizacji poprzez sieciowanie naukowców z partnerami biznesowymi.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Lublin24.pl - Najszybszy portal w mieście Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama