13 grudnia przypadła 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rocznicę uczczono m.in. w Lublinie. Ceremonia na Placu litewskim w Lublinie była częścią lubelskich obchodów, upamiętniających wprowadzenie stanu wojennego. Równolegle, na Placu trwała rekonstrukcja historyczna, przestawiająca pacyfikację związkowców. Uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy św., sprawowanej w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego i złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona NSZZ Solidarność bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Była też inscenizacja „Jeśli zapomnę o nich…” oraz recital Patrycjusza Sokołowskiego w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.
Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego starano się zalegalizować Dekretem Rady Państwa o stanie wojennym i Uchwałą Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa. Uzasadniano go potrzebą przeciwdziałania chaosowi i anarchii, wywołanych postępowaniem działaczy Solidarności.
- W intencji władz komunistycznych leżało zahamowanie wolnościowego zrywu Polaków i niedopuszczenie do demontażu systemu totalitarnego w Polsce - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie. - W nocy z 12 na 13 grudnia wzięło udział ponad 30 tys. funkcjonariuszy MSW i ponad 70 tys. żołnierzy. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – niekonstytucyjny organ, pozbawiony realnej władzy, którą w rzeczywistości dzierżyła grupa partyjnych działaczy i wojskowych, skupiona wokół Wojciecha Jaruzelskiego. Internowano działaczy Solidarności i innych organizacji opozycyjnych. Zawieszono działalność związków zawodowych i wielu innych organizacji, a także naukę w szkołach i na uczelniach. Wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, zmilitaryzowano najważniejsze zakłady pracy, wprowadzono godzinę milicyjną. Nie działała część kanałów telewizji i radia, nie wychodziła większość gazet.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczczono nowe święto państwowe [GALERIA]
Kilkadziesiąt osób zginęło w czasie pacyfikacji strajków, manifestacji lub padło ofiarą bezpieki. Z kolei około 10 tys. osób zostało internowanych, 12 tys. skazanych przez komunistyczne sądy i ponad 200 tys. przez kolegia ds. wykroczeń. Natomiast ponad 2600 osób zostało w latach 1981-1983 zmuszonych do wyjazdu z kraju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.