reklama
reklama

Lubelski szpital otworzył nowy budynek. Ma pomóc leczeniu chorób nerek [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaSzpital przy ul. Jaczewskiego uroczyście otworzył Stację Hemodializ. - Nowy budynek Stacji Hemodializ stanowi odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępu do świadczeń dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek - wyjaśnia SPSK Nr 4.
reklama

"Usprawnienie leczenia"

Uroczyste otwarto 1 grudnia Stację Hemodializ Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Budowa nowego budynku to pierwszy etap projektu. Cały projekt nazywa się „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”. Pierwszy etap to budowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki stanowiącego nową lokalizację ośrodka Stacji Hemodializ połączonego z istniejącym budynkiem w sposób zapewniający swobodny transport i ruch chorych wewnątrz szpitala; zwiększenie liczby stanowisk hemodializ z 13 do 19, w tym utworzenie stanowisk dla pacjentów zakaźnych oraz zakup wyposażenia (inwestycja zrealizowana). Z kolei drugi etap to przebudowa i modernizacja istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii,  Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenie liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienie ośrodka dializ otrzewnowych (inwestycja zaplanowana do realizacji w 2024 r.).

reklama

- Nowy budynek Stacji Hemodializ stanowi odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępu do świadczeń dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. W ramach inwestycji wzrosła liczba stanowisk hemodializ z 13 do 19. Wśród nich zostały utworzone stanowiska dla pacjentów zakaźnych. Zakupiono nowoczesne wyposażenie pozwalające na znaczne podwyższenie jakości i dostępności  świadczonych usług medycznych, zwiększenie komfortu pacjentów i poprawę warunków pracy personelu  szpitala. Rezultatem realizacji projektu jest dostosowanie infrastruktury do wymogów, jakie nakładają obowiązujące w tym zakresie przepisy. Inwestycja umożliwia rozwijanie dotychczasowych i wprowadzanie nowych technik leczenia. Dodatkowo nastąpiły oczekiwane przez pacjentów poprawa warunków bytowych i podwyższenie jakości procedur medycznych - opisuje szpital.

reklama

Budynek mieści się niedaleko wejścia do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych z częściowym podpiwniczeniem i przeszklonego łącznika prowadzącego do Klinicznego Oddziału Nefrologii w budynku głównym SPSK Nr 4 w Lublinie. Wszystkie piętra są połączone dwiema wewnętrznymi klatkami schodowymi i dwiema windami dla pacjentów i personelu. 

- Inwestycja umożliwia usprawnienie procesu diagnozowania i leczenia, co wpływa na skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu i zmniejszenie ryzyka powrotu do szpitala. Powiększenie zasobów infrastrukturalnych zwiększa dostępność do etapu kwalifikacji, wstępnego leczenia nerkozastępczego oraz świadczeń o charakterze referencyjnym i dializoterapii. Realizacja inwestycji wpływa ponadto na zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń. Zakup specjalistycznej aparatury medycznej i wysokiej jakości wyposażenia oraz przebudowa infrastruktury są niezbędne do wykorzystania  potencjału SPSK Nr 4 w Lublinie oraz podwyższenia standardu świadczonych usług - przekonuje SPSK Nr 4 w Lublinie.

reklama

Kolejny krok

Kolejnym krokiem ma być przebudowa i modernizacja pomieszczeń Kliniki Nefrologii, utworzenia izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenia liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienia ośrodka dializ otrzewnowych.

Aktualna powierzchnia nowego budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki wynosi 1054 m². Natomiast pierwotna przestrzeń wynosiła 250 m². W wyniku przeprowadzenia całości prac w ramach projektu powierzchnia zwiększy się z 720 m² na 1 770 m². Szpital zrealizował inwestycję ze środków finansowych pozyskanych z dotacji ministra zdrowia oraz środków własnych.

Jeden z największych

Teraz Kliniczny Oddział Nefrologii SPSK Nr 4 jest jednym z największych świadczeniodawców w makroregionie lubelskim pod względem liczby pacjentów i hospitalizacji. W 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawirusa, odnotowano 964 hospitalizacje, z których 31 proc. dotyczyło pacjentów z chorobami nerek, takimi jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy, nefropatia cukrzycowa, zakażenia układu moczowego oraz choroba nadciśnieniowa z zajęciem nerek. 17 proc. to pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek  a 14 proc. - pacjenci po przeszczepie nerki.

- W oparciu o Kliniczny Oddział Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych funkcjonuje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do zabiegu przeszczepienia nerki od dawców żywych i zmarłych. Obecnie Poradnia Transplantacji Nerek SPSK Nr 4 obejmuje opieką 474 pacjentów po przeszczepie, natomiast Ośrodek Kwalifikujący zgłosił na krajową listę oczekujących na przeszczepienie 114 osób z terenu Lubelszczyzny - dodaje szpital.

Dodatkowo realizowane są np. zadania naukowe, w tym z transplantologii klinicznej. Obserwacje z leczenia pacjentów z rozpoznaniem pierwotnych, oraz wtórnych chorób nerek, hemodializowanych i po przeszczepieniu nerki zostały opublikowane w czasopismach międzynarodowych naukowych.

- W Klinicznym Oddziale Nefrologii SPSK Nr 4 pracują doświadczeni lekarze i pielęgniarki z wykształceniem kierunkowym, specjalistycznym w zakresie nefrologii i transplantologii klinicznej. We współpracy z Zakładem Radiologii SPSK Nr 4 specjaliści oddziału przeprowadzają zabiegi biopsji nerki z użyciem najnowszej generacji aparatu USG pozostającym na wyposażeniu jednostki. Pacjenci mają również zapewniony nieodpłatny dostęp do innowacyjnych, kosztownych terapii poprzez udział w programach lekowych związanych z leczeniem wtórnej nadczynności przytarczyc czy leczeniem niedokrwistości w przebiegu przewlekłej choroby nerek - podsumowuje SPSK Nr 4.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama