Lubelska fundacja chce jawności i dostępności obrad radnych na komisjach
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaFundacja Wolności zawnioskowała do Rady Miasta Lublin o ułatwienie mieszkańcom śledzenia obrad komisji Rady Miasta. - Aby obrady były bardziej dostępne i jawne - wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, Prezes Zarządu Fundacji.
reklama
Komisje Rady Miasta Lublin
Rada Miasta Lublin powołuje stałe i doraźne komisje złożone z radnych do określonych zadań, ustalając przedmiot działania i ich skład osobowy. Do zadań komisji należy: rozpatrywanie i opiniowanie projektów uchwał, przeprowadzanie analizy działalności poszczególnych działów gospodarki miejskiej, urzędu i jednostek organizacyjnych miasta, wysłuchiwanie informacji Prezydenta Miasta, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta, dyrektorów komórek organizacyjnych i kierowników jednostek organizacyjnych lub upoważnionych przez nich osób oraz rozpatrywanie spraw wniesionych.
Obecnie działa 11 komisji stałych. Są to: Komisja Budżetowo-Ekonomiczna, Komisja ds. Rodziny, Komisja Gospodarki Komunalnej, Komisja Kultury i Ochrony Zabytków, Komisja Oświaty i Wychowania, Komisja Rewizyjna, Komisja Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska, Komisja Samorządności i Porządku Publicznego, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, Komisja Sportu, Turystyki i Wypoczynku, Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej. Ich otstanie posiedzenia odbywały się w dniach 14-16 grudnia 2020 roku.
Nie wiadomo jak dołączyć do spotkania
Od kilku miesięcy w Biuletynie Informacji Publicznej, w harmonogramie posiedzeń komisji zamiast miejsca posiedzenia jest tylko adnotacja „posiedzenie w trybie zdalnym”. W ten sposób mieszkańcy nie wiedzą, gdzie odbywają się posiedzenia i w jaki sposób do nich dołączyć. Aby uzyskać taką informację, trzeba kontaktować się z biurem rady. Wtedy urzędnicy przesyłają link do posiedzenia. Uwagę na to zwróciła Fundacja Wolności.
- Złożyliśmy wniosek do Rady Miasta Lublin o ułatwienie mieszkańcom dostępu do obrad komisji Rady Miasta. Aby obrady były bardziej dostępne i jawne - wyjaśnia Krzysztof Jakubowski Prezes Zarządu Fundacja Wolności.
We wniosku Fundacja poprosiła, żeby podczas publikowania w BIP harmonogramu posiedzeń komisji, wskazać link, który umożliwi mieszkańcom przysłuchiwanie się obradom.
Brak możliwości dołączenia może naruszać Konstytucję
Fundacja powołała się na ustawę o samorządzie gminnym, która stanowi, że „Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy”. Dodaje też, że brak właściwej informacji o możliwości dołączenia do posiedzenia komisji może naruszać art. 61 ust. 2 Konstytucji RP. Artykuł dotyczy prawa dostępu do informacji publicznej, a jego drugi ustęp brzmi: "Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu".
- Z pewnością dostęp do posiedzeń komisji rady jest ograniczony (choć zdajemy sobie sprawę że nie niemożliwy). Jednak skoro wcześniej mieszkaniec mógł znaleźć w BIPie dokładną informację o tym, gdzie ma się udać, aby wziąć udział w posiedzeniu komisji, tak samo powinno być obecnie. Mieszkaniec powinien znaleźć w BIPie dokładną informację o tym, co zrobić (gdzie kliknąć), aby wziąć udział w posiedzeniu - czytamy we wniosku Fundacji.
Odpowiedzi na wniosek jeszcze nie ma.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.