reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi w akcji "Żołnierska Pamięć". Porządkują groby i miejsca pamięci

Opublikowano:
Autor:

Lubelscy terytorialsi w akcji "Żołnierska Pamięć". Porządkują groby i miejsca pamięci - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaW ramach akcji „Żołnierska Pamięć”, żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzają i porządkują groby oraz miejsca pamięci bohaterów w regionie.
reklama

Na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych (1 listopada) jak co roku, lubelscy terytorialsi ze wszystkich pododdziałów 2 LBOT tj. z Lublina, Dęblina, Bezwoli, Kraśnika oraz Zamościa odwiedzają w swoich stałych rejonach odpowiedzialności miejsca spoczynku żołnierzy, którzy zginęli w walce za Ojczyznę, kombatantów, weteranów wojennych oraz kolegów poległych na misjach. Porządkują groby, zapalają znicze, wystawiają warty honorowe.

reklama

- W sposób szczególny pamiętają o grobach lokalnych bohaterów, jak i o bezimiennych mogiłach. W sumie żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT odwiedzą ponad 100 takich miejsc na Lubelszczyźnie.   Zaangażowanie żołnierzy nie wynika wyłącznie z patriotycznego obowiązku, jest wyrazem misji żołnierzy WOT, jaką jest kultywowanie tradycji i pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Szczególnie ważne dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej są miejsca pamięci związane z ich patronem – majorem Hieronimem Dekutowskim ps. „Zapora” oraz jego podkomendnymi. W ostatnich latach na wieczną wartę odeszli m.in. płk Marian Pawełczak ps. „Morwa”, ppłk Zbigniew Matysiak ps. „Cowboj”, mjr Marian Chmielewski ps. „Pomidor” oraz mjr Przemysław Kocoń ps. "Alembik" - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Terytorialsi na co dzień pamiętają o swoich lokalnych bohaterach, troszczą się o ich miejsca spoczynku, organizują akcje odbudowy zniszczonych i zapomnianych mogił, a także otaczają opieką żyjących kombatantów i weteranów w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.  

Akcja „Żołnierska pamięć” jest wymiarem zobowiązań terytorialsów wobec żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej, których tradycje dziś dziedziczą. Zapalone w najbliższych dniach znicze na cmentarzach, przy pomnikach, tablicach pamiątkowych czy przydrożnych mogiłach będą symbolami wciąż żywej pamięci o tych bohaterach i ich czynach.   

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama