W minionym tygodniu odbył się podstawowy kurs pilota - nawigatora bezzałogowych statków powietrznych typu wielowirnikowiec klasy nano i mikro. Zajęcia poprowadzili instruktorzy z 1 Podlaskiej Brygady OT i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem kursu było zbudowanie podstawowych zdolności operacyjnego wykorzystania BSP klasy nano i mikro.
- W części teoretycznej Terytorialsi zapoznali się z budową techniczną, możliwościami efektywnego wykorzystania i adaptowania dronów cywilnych do potrzeb pola walki. Zapoznawali się również z meteorologią lotniczą, przygotowaniem naziemnym oraz procedurami operacyjnymi. W trakcie zajęć praktycznych wykonywali loty szkoleniowe – uczyli się m.in. płynnego latania urządzeniami z systemami stabilizacyjnymi oraz bez systemów, doskonalili umiejętności śledzenia celów i prowadzenia rozpoznania w terenie - opisuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Żołnierze przed przystąpieniem do szkolenia praktycznego zobligowani są do odbycia kursu e-learningowego opracowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jednak to ćwiczenia praktyczne oraz ilość wylatanych godzin mogą przygotować żołnierzy do realizacji zadań na polu walki czy w trakcie działań kryzysowych. Podczas takich zajęć uczą się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach awaryjnych, np. brak sygnału GPS, jego zagłuszanie czy utrata łączności z dronem.
- Wojna w Ukrainie pokazała, że wykorzystanie cywilnych dronów jest niezwykle przydatne i skuteczne w walce z przeciwnikiem. Urządzenia te są niedrogie, ogólnodostępne, a wyszkolenie operatorów zajmuje relatywnie niewiele czasu. Bezzałogowe statki powietrzne klasy nano i mikro oprócz zastosowania na polu walki mogą być z powodzeniem wykorzystanie w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, w ocenie skutków klęsk żywiołowych czy przeszukiwaniu niebezpiecznych rejonów. Dzięki obserwacji z powietrza żołnierze zyskują lepszą świadomość sytuacyjną, co bezpośrednio przekłada się na ich bezpieczeństwo i efektywność działań - dodaje kpt. Gaborek.
Najbliższe szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku odbędzie się w terminie 9-24 maja, a szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy 9-16 maja. Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Lublinie, Puławach, Białej Podlaskiej lub Zamościu. Można także skorzystać z pomocy rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.