reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi przeszli szkolenie z obsługi dronów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Operatorzy dronów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli kolejne szkolenie - Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie w liczne akcje poszukiwawcze i przeciwpowodziowe uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza - informuje kpt. Damian Stanula z 2 LBOT.
reklama

Kilka dni temu (23-25 lutego) na poligonie w Wędrzynie odbyły się pierwsze w tym roku samodzielne loty treningowe operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Operatorzy dronów 2 LBOT systematycznie przechodzą szkolenia doskonalące. Obecnie na wyposażeniu 2 LBOT jest jeden zestaw BSP FlyEye, składający się z czterech platform powietrznych.

- Głównymi zadaniami grupy w trakcie ćwiczeń, było wsparcie sił głównych pod kątem przekazywania informacji rozpoznawczych w postaci zdjęć i obrazu filmowego, dozorowanie wyznaczonego obszaru oraz namierzanie celi i kierowanie ogniem ćwiczących pododdziałów - mówi dowódca obsługi BSP FlyEye.

- Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie w liczne akcje poszukiwawcze i przeciwpowodziowe uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza. Pozwalają one, między innymi na dokładną obserwację rejonu katastrof oraz monitoring z powietrza stanów rzek. Loty treningowe pozwalają doskonalić umiejętności operatorów, a także sprawdzić możliwości sprzętu w zróżnicowanych warunkach pogodowych - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Terytorialsi w ubiegłym roku zrealizowali łącznie blisko 1 tys. godzin lotów treningowych, w dzień i w nocy, zarówno w ramach lotów treningowych jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami. Aktualnie w brygadach WOT na wyposażeniu znajduje się w sumie 12 zestawów BSP. 

W ramach działań z zakresu wsparcia kryzysowego jednostki podległe Dowódcy WOT, w trakcie lotów dyspozycyjnych, realizowały takie zadania, jak: wsparcie oddziałów Straży Granicznej w ramach operacji "Odporna wiosna” w monitoringu granic państwowych z Ukrainą, Białorusią i Litwą; udział w akcjach przeciwpożarowych w rejonie Biebrzańskiego Parku Narodowego i akcjach przeciwpowodziowych w Małopolsce.

FlyEye to bezzałogowy statek powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych lub niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Może być używany do zadań rozpoznania obrazowego, akustycznego, radiolokacyjnego, pomiarowego i sygnaturowego także, jako latający przekaźnik radiowy. "Sercem" bezzałogowca jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie działań w nocy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama