Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa - SpoKREWnieni Służbą. W czwartek (4 marca) odbyła pierwsza zbiórka krwi w 21 batalionie lekkiej piechoty w Lublinie. Na teren jednostki wojskowej przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie przyjechał krwiobus Regionalnego Centrum Krwi i Krwiolecznictwa. Krew oddało blisko 40 żołnierzy z 21 batalionu, samodzielnych kompanii i pracownicy brygady.
- Całym sercem popieram tą akcję. Oddając krew z jednej strony możemy w konkretny sposób pomóc osobom chorym, a z drugiej, symbolicznie oddać cześć bohaterom - Żołnierzom Wyklętym, którzy kiedyś przelewali swoją krew za naszą wolność - powiedział szer. Piotr Drozd, żołnierz OT z 213 kompanii lekkiej piechoty, który jest honorowym dawcą krwi już od dziesięciu lat i ma na swoim koncie ponad 12 litrów oddanej krwi. - Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, jeśli tylko zdrowie pozwala. To tak niewiele, a możemy komuś uratować życie - dodał.
W 2 LBOT jest obecnie ok. 800 żołnierzy-krwiodawców. Zbiórka krwi w Lublinie to dopiero początek, bo terytorialsi zaplanowali ich jeszcze kilka w marcu. Niebawem ruszą zbiórki w batalionach w Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
- W ubiegłym roku, ze względu na walkę z pandemią koronawirusa akcja SpoKREWnieni Służbą miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12.660 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
Żołnierze w czwartek po raz czwarty wspierali regionalne centra krwi i osoby potrzebujące krwi. Akcja SpoKREWnieni Służbą ruszyła 1 marca, symbolicznie w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i potrwa do 31 marca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.