Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń oficer dyżurny 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał wniosek o skierowanie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GP-R K9) w celu wsparcia akcji poszukiwawczej zaginionej kobiety w rejonie Lasu Dąbrowa i Zalewu Zemborzyckiego. Ze względu na złe warunku pogodowe, trudny teren oraz wysokie ryzyko zagrożenia życia (osoba zaginiona chora na depresję), działania należało przeprowadzić szybko, sprawnie i na dużą skalę.
Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności przeszukiwania terenów leśnych w czasie akcji poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych oraz sprawdzenie postępów czworonogów – kandydatów do służby w ramach GP-R K9.
- Tego typu ćwiczenia przygotowują do najważniejszego sprawdzianu – państwowego egzaminu psów ratowniczych, który kończy się certyfikacją, co otwiera drogę do zakontraktowania psów do służby w 2 LBOT. Zaliczony egzamin pierwszego stopnia potwierdza przygotowanie zespołu: pies ratowniczy i przewodnik do poszukiwania osób w terenie otwartym lub uwięzionych pod gruzami, zgodnie z uzyskaną specjalizacją. „Szybkie trójki” w akcji Zadaniem Grupy K9 2 LBOT podczas szkolenia było prawidłowe sprawdzenie wyznaczonego sektora poszukiwań - informuje kpt. Marta Gaborek, ofier prasowy 2 LBOT.
- W teren skierowano tzw. „szybkie trójki”, czyli 3-osobowe zespoły, w skład których wchodzą operatorzy i przewodnicy psów. Operator jest niezbędnym elementem grupy, do jego zadań należy nawigowanie, czytanie mapy, danych z GPS-u i kontrola, aby cały wyznaczony teren został starannie przeszukany. Bardzo ważnym zadaniem operatora jest również zaznaczanie miejsc niemożliwych do przeszukania, aby w czasie prowadzonej akcji nie doszło do wypadku. Z kolei przewodnik całą swoją uwagę skupia na swoim czworonogu – odpowiada za jego bezpieczeństwo, zdrowie i zachowanie podczas prowadzonych działań - mówi st. kpr. Magda, zastępca dowódcy GP-R K9 2 LBOT.
W skład Grupy K9 wchodzą także analitycy, którzy są „mózgami” operacji. Ich zadaniem jest analiza zebranych informacji i zaplanowanie poszukiwań, w tym przede wszystkim wyznaczenie sektorów do przeszukania, w których istnieje największe prawdopodobieństwo odnalezienia zaginionego.
Grupa K9 w 2 LBOT 2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku. Żołnierze z GP-R systematycznie podnoszą swoje kompetencje podczas różnych szkoleń oraz ćwiczeń we współpracy z innymi służbami, m.in. Policją, Strażą Pożarną i Strażą Graniczną. Zgodnie z przyjętym w WOT modelem Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 składa się z dowódcy, analityków oraz zespołów złożonych z operatorów i przewodników psów. Czworonogi służą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT – w samodzielnym pododdziale jednostki. Wszyscy żołnierze wchodzący w skład GP-R tj. dowódcy, zastępcy dowódców, planiści, analitycy, operatorzy, nawigatorzy oraz przewodnicy, pełnią Terytorialną Służbę Wojskową.
2 LBOT systematycznie buduje zdolności w zakresie wsparcia innych służb w prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych, a udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Lubelscy Terytorialsi u boku policji regularnie od 2019 roku biorą udział w tego typu akcjach na terenie województwa lubelskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.