reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli obronę budynku w opuszczonej szkole

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPrzygotowanie i prowadzenie obrony budynku w terenie zurbanizowanym - to główny temat kursu doskonalącego lubelskich terytorialsów. Szkolenie odbywało się w opuszczonej szkole.
reklama

- Teren zurbanizowany jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów, dlatego żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej regularnie uczestniczą w szkoleniach w mieście. Doskonalą umiejętności takie, jak rozpoznanie terenu i obiektu pod kątem zagrożenia, planowanie oraz realizację obrony - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - W czterodniowym kursie instruktorsko-metodycznym, który odbył się na terenie opuszczonego budynku szkoły w Szczuczkach (gmina Wojciechów), udział wzięła kadra dowódcza na szczeblu plutonu i sekcji 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty.

Terytorialsi doskonalili umiejętności dowódcze pod okiem doświadczonych instruktorów z Mobilnego Zespołu Szkoleniowego.   

reklama

Zagadnieniami ćwiczeń były: analiza taktyczna terenu zabudowanego, planowanie i sposoby podejścia, wchodzenie do budynku oraz przygotowanie budynku do obrony z wykorzystaniem środków podręcznych, co wymagało od ćwiczących wszechstronności i pomysłowości. Żołnierze ćwiczyli też sposoby oczyszczania terenu i obiektu z materiałów wybuchowych, przeszukiwanie i oznaczanie pomieszczeń, przygotowanie stanowisk ogniowych, maskowanie, przygotowanie punktu medycznego oraz drogi ewakuacji z terenu obrony, a także rozpoznanie i zabezpieczenie dróg podejścia do bronionego budynku.  

reklama

W trakcie egzaminu końcowego podsumowującego szkolenie, żołnierze musieli wykazać się takimi umiejętnościami, jak: rozwinięcie ubezpieczeń na czas prac przygotowawczych, stworzenie systemu ognia, budowę stanowisk ogniowych i zabezpieczenie inżynieryjne dróg podejścia do budynku, a także organizację zaplecza logistycznego i systemu komunikacji.  

- Zakres szkolenia wpisuje się w charakter działań żołnierzy WOT, których misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Zadaniem Terytorialsów jest również, m.in. zapewnienie ochrony i obrony mienia państwowego, w tym tzw. infrastruktury krytycznej. Dlatego elementy prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej, a każdy batalion lekkiej piechoty WOT ma pododdziały przeznaczone właśnie do działań miejskich - dodaje por. Marta Gaborek.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama