reklama
reklama

Lubelscy policjanci rozbili gang podszywający się pod pracowników banków [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelscy policjanci rozbili gang podszywający się pod pracowników banków [WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina Policjanci z Lublina przy wsparciu funkcjonariuszy z innych jednostek rozbili grupę przestępczą. Jej członkowie podawali się za pracowników banku ii oszukiwali właścicieli kont. Zabezpieczonych zostało wiele dowodów działalności grupy.
reklama

Policjanci Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy z Wydziałów i Zarządów CBZC w kraju a także innych jednostek Policji, przeprowadzili dużą operację wymierzoną w członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymali 13 osób i zabezpieczyli wiele dowodów wskazujących na przestępczą działalność grupy. Śledztwo w tej sprawie jest ściśle koordynowane z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

- Proceder ten polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”. Członkowie grupy przestępczej dokonywali przelewów nielegalnie  pozyskanych  środków pieniężnych z kont bankowych założonych na tzw. „słupy”. Sprawcy telefonowali do prawdopodobnie losowo wybranych osób i podszywając się pod pracowników banków, w trakcie prowadzonych rozmów wzbudzali u pokrzywdzonych przekonanie, że pieniądze zgromadzone na ich rachunkach bankowych są zagrożone. Następnie pod pozorem chęci ochrony środków i przy zastosowaniu metod socjotechniki doprowadzali do zainstalowania na komputerze pokrzywdzonego oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad sprzętem. Poprzez takie działanie uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych a w dalszym kroku wykonywali przelewy na wcześniej utworzone, specjalnie do działań przestępczych, rachunki bankowe. W wielu przypadkach pokrzywdzeni pod wpływem emocji sami przelewali zgromadzone środki pieniężne na wcześniej przygotowane konta bankowe. Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy - opisuje CBZC.

Wobec 8 zatrzymanych męzczyzn sąd zastosował zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 5 pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego, a także poręczenia majątkowego.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli elektroniczne dowody działalności grupy m. in. kilkadziesiąt telefonów, komputery, kilkadziesiąt kart SIM, przenośne nośniki pamięci dokumentację bankową i odzież wykorzystywaną podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Policjanci zabezpieczyli również sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie w łącznej kwocie ponad 44 tys. zł. i 94 banknoty o nominale 100$, które jak wynika ze wstępnej analizy, mogą być fałszywe.

Śledczy dokonali tymczasowego zajęcia mienia przestępców na łączną  kwotę ponad 400 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama