reklama
reklama

Kraj: Nauczyciele zarobią więcej. Sejm przegłosował podwyżki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Kraj: Nauczyciele zarobią więcej. Sejm przegłosował podwyżki - Zdjęcie główne

Nauczyciele zarobią więcej. Sejm przegłosował podwyżki | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Sejm zgodził się na podwyżki dla nauczycieli, które zaproponowali posłowie PiS. Wynagrodzenia pedagogów wzrosną o 4,4 procent.
reklama

Poslowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Wśród propozycji zawartych w projekcie jest podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 maja. Dzięki temu środnia pensja miałaby wzrosnąć o 4,4 procent.

Wnioskodawcy wyjaśniają, że jednym z priorytetów w zakresie polityki oświatowej państwa jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, co ma wpływ na jakość kształcenia. Dodają, że założono, iż osiągnięciu takiego celu służyć ma m.in. systematyczny wzrost wynagrodzeń nauczycieli przy znacznym wzroście nakładów finansowych państwa na oświatę.

- Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest jednak dostatecznie motywujący. W związku z brakiem poparcia środowiska oświatowego dla planowanych przez rząd istotnych zmian systemowych w zakresie statusu zawodowego nauczycieli, które miały skutkować od dnia 1 września 2022 r. znacznym wzrostem wynagrodzeń nauczycieli, niezbędne jest podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli niezależnie od zmian systemowych statusu tej grupy zawodowej - napisano w projekcie.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli to pochodna wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej corocznie w ustawie budżetowej. Aktualnie kwota bazowa dla nauczycieli to 3537,80 zł. Dla nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego – 111 proc., nauczyciela mianowanego – 144 proc. i nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli nie uległa zmianie od 2020 roku. Kwoty bazowej nie zwiększono w ustawie budżetowej na ten i ubiegły rok. Do tego na średnią pensję składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki, których jest kilkanaście.

W czwartek (24 marca) projekt zostały poparty i przegłosowany w Sejmie. Koszt podniesienia wynagrodzeń wyniesie ok. 1,67 mld zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama