Reklama

Reklama

Lublin: Uczniowie z Ukrainy dołączają do szkół w mieście. Wiemy ile dzieci przyjęto

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjcie ilustracyjne

Lublin: Uczniowie z Ukrainy dołączają do szkół w mieście. Wiemy ile dzieci przyjęto - Zdjęcie główne

Uczniowie z Ukrainy dołączają do szkół w mieście. Przyjęto ich już ponad tysiąc | foto Pixabay - zdjcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Placówki oświatowe przyjęły już 1,3 tys. uczniów z Ukrainy, ogarniętej wojną. Dzieci dołączają do już istniejących klas, gdzie są polscy uczniowie. Funkcjonują też tzw. oddziały przygotowawcze.

Reklama

Od kilku tygodni trwa inwazja Rosji na Urainę. W związku z tym do Polski w tym do Lublina przyjeżdżają obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia przed wojną. Wśród uchodźców są dzieci, które musiały przerwać naukę, ale mogą ją kontynuować w polskich placówkach oświatowych. Dzieci i uczniowie z Ukrainy przyjmowani są do lubelskich placówek oświatowych i obejmowani opieką i edukacją. Dołączają do przedszkoli i szkół podstawowych ogólnodostępnych w pobliżu miejsca zamieszkania, a w przypadku szkół ponadpodstawowych - do szkoły umożliwiającej naukę zgodnie z rozpoczętym profilem kształcenia. Kontynuują naukę w klasach już istniejących, w których są polscy uczniowie. Przyjęcie dziecka do szkoły lub przedszkola odbywa się na podstawie złożonego wniosku, dokumentów potwierdzających dane osobowe (jak paszport) oraz w przypadku przyjęcia do szkół, dokumentu potwierdzającego etap edukacji. Brak świadectwa lub zaświadczenia można zastąpić oświadczeniem o sumie ukończenia lat nauki ze wskazaniem placówki, do której uczeń uczęszczał. O przyjęciu ucznia decyduje dyrektor placówki.

- Systematycznie rośnie liczba dzieci i młodzieży z Ukrainy w lubelskich przedszkolach i szkołach. Aktualnie placówki oświatowe prowadzone przez Miasto przyjęły 1300 uczniów i wychowanków. Dołączają oni do istniejących klas i oddziałów, ale utworzyliśmy także oddziały przygotowawcze. Wymagało to od nas zatrudnienia 4 nowych osób w charakterze pomocy nauczyciela oraz 2 nauczycieli. Szkoły i placówki oświatowe zgłaszają potrzeby w zakresie zwiększenia liczby zajęć z języka polskiego, zajęć wyrównawczych oraz zatrudnienia pomocy nauczyciela. Wiąże się to ze wzrostem wydatków na wynagrodzenia. Liczymy na finansowanie realizacji dodatkowych zadań oświatowych z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, o którym mowa w art. 50 tzw. "specustawy". Określenie oczekiwanej kwoty jest na ten moment niemożliwe z uwagi na to, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na chwilę obecną brak jednak informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej w związku z edukacją dzieci z Ukrainy - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.

Edukacja uczniów z Ukrainy odbywa się w oparciu o zapisy ustawy Prawo oświatowe oraz rozporządzenia MEN w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw. Obcokrajowcy, którzy podlegają obowiązkowi edukacji, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich.

- Uczniowie, którzy nie znają języka polskiego mają prawo do dodatkowej i bezpłatnej nauki języka, jak również pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły. Mogą także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Masta Lublin.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna w Ukranie: Granicę na Lubelszczyźnie przekroczyło już ponad milion uchodźców

Dla dzieci, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do potrzeb i możliwości edukacyjnych oraz dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia, mogą być organizowane specjalne oddziały przygotowawcze. Nauczanie w  takim oddziale jest prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości uczniów. Zajęcia edukacyjne prowadzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów, wspomagani przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia. Nauka języka polskiego prowadzona jest według ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców. W klasie przygotowawczej uczniowie mogą uczyć się codziennej komunikacji, wyrażeń z matematyki, przyrody, historii i innych przedmiotów szkolnych, mają szansę poznawać polską kulturę, miasto, brać udział w lekcjach tematycznych i zajęciach integracyjnych. W Lublinie utworzono oddziały przygotowawcze w dwóch placówkach. W jednej są 3 oddziały łączone: dla klas I-III, IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej, a w drugiej 2 oddziały - 1 dla klas I i II liceum ogólnokształcącego oraz 1 dla klas III i IV liceum ogólnokształcącego.  

Dodatkowo dzieci i uczniowie z Ukrainy mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jest ona udzielana w szkołach i wybranych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Miasto Lublin oferuje również możliwość edukacji dzieciom i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w wyspecjalizowanych placówkach: szkołach specjalnych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy