Obostrzenia przedłużone
Pod koniec sierpnia przedłużono obowiązujące obostrzenia pandemiczne do 30 września. Teraz rząd podjął decyzję, żeby przedłużyć je do 31 października. Liczby zakażeń od jakiegoś czasu rosną, a rządzący coraz częściej przekazują, że obostrzenia mogą zostać zaostrzone, jeśli dzienne liczby zakażeń przekroczą 1 tys. Póki co, jest ich poniżej tysiąca np. we wtorek (28 września) 975 nowych zakażeń w całym kraju.
Jednocześnie rządzący wspominają m.in., że ogólnopolski lockdown nie jest brany pod uwagę, ale możliwe jest wprowadzeni regionalnych restrykcji, w miejscach, gdzie jest więcej zachorowań i mało zaszczepionych. W województwie lubelskim kryteria, aby zostać objętym żółtą strefą, spełnia aktualnie powiat łęczyński.
W przypadku zaostrzenia obostrzeń, osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 miałyby nie wliczać się w limity w ramach obostrzeń obowiązujących w miejscach publicznych.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Czwarta fala pandemii i obostrzenia. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Idziemy w kierunku szczytu czwartej fali
Z kolei radio RMF FM w ostatnim czasie podało, że jeśli próg zakażeń zostanie przekroczony, to mogą być wprowadzone obostrzenia dla oósb niezaszczepionych. Wsród takich restrykcji znalazłyby się np. noszenie maseczek na świeżym powietrzu, limit osób w komunikacji publicznej i uczestników imprez i wydarzeń masowych.
W szapitalach niezaszczepieni
Natomiast Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia w rozmowie z Radiem Zet w poniedziałek (27 września) poinformował, że każdego dnia do szpitali trafia coraz więcej zakażonych.
- Z danych, które zostaną opublikowane jutro, wynika, że przybyło 145 pacjentów, z czego 15 trafiło pod respirator. Dawno nie mieliśmy takiego wzrostu dobowego zajętych łóżek przez nowych pacjentów - mówił Waldemar Kraska.
Dodatkowo podkreslił, że na 15 chorych na oddziałach "prawie w 100 procentach są osobami niezaszczepionymi". - To jest kolejny argument do przyjmowania szczepień - zaznaczył - Chodzi tu głównie o województwa podlaskie, podkarpackie i lubelskie. W tych regionach mamy już ponad 40 proc. zajętych łóżek.
Obowiązujące obostrzenia
W ramach obowiązyjących obostrzeń teraz i do końca października, są wyznaczone limity oraz miejsca, gdzie należy zakrywać usta i nos. Wśród limitów są np: muzea i galerie - 1 osoba na 10 m kw., kina - do 75 proc. obłożenia, teatry, opery i filharmonie (0na świeżym powietrzy - do 75 proc. obłożenia i limit 250 osób, w pomieszczeniach - do 75 proc. obłożenia i 1 os. na 10 m kw.), domy i ośrodki kultury - do 75 proc. obłożenia i 1 os. na 10 m kw., koncerty i widowiska (w pomieszczeniach zamkniętych - do 75 proc. obłożenia, 1 os. na 10 m kw., na otwartej przestrzeni - do 75 proc. obłożenia, 1 os. na 10 m kw. i limit do 250 osób), komunikacja publiczna - 100 proc. obłożenia, uroczystości religijne - 75 proc. obłożenia, zgromadzenia, spotkania, uroczystości - limit 150 osób, targi, wystawy, kongresy - 1 os. na 10 m kw.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Rusza nowa akcja szczepień przeciwko COVID-19. Zaszczepić można się w pobliżu lubelskich uczelni
Natomiast maseczki trzeba nosić w takich miejscach jak np.: klatka schodowa, autobus, tramwaj, pociąg, sklep, galeria handlowa, bank, targ, poczta, kino, teatr, przychodnia, szpital, salon masażu, kościół, szkoła, uczelnia, urząd oraz zakład pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.