reklama
reklama

Konferencja naukowa "Pszczoła w mieście" na KUL

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Fundacja Rozwoju KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli zorganizowały w piątek (26 marca) konferencję naukową "Pszczoła w mieście".
reklama

Wśród prelegentów byli m.in. prof. dr hab. Jerzy Wilde, Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog, kierownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Organizatorzy zapowiadając wydarzenie informowali, że ginięcie pszczół ma niezwykle negatywny wpływ na środowisko naturalne, gdyż pszczoły odgrywają istotną rolę w rozmnażaniu roślin, zarówno gatunków dziko rosnących jak i uprawnych.

- Skoro byt człowieka zależy od roślin, to byt człowieka zależy od pszczół, bo rośliny zależą od pszczół - mówił prof. Jerzy Demetraki-Paleolog, kierownik Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie podczas konferencji, której uczestnicy obrad podkreślali również znaczenie pszczół dla środowiska i gospodarki.

- Katolicki Uniwersytet Lubelski od wielu lat prowadzi badania nad bioróżnorodnością i zachowaniem siedlisk dla dzikich zapylaczy - przypomniała w wypowiedzi otwierającej konferencję prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL.

Uczelnia od kilku lat posiada również swoją małą pasiekę, a razem z Fundacją Rozwoju KUL popularyzuje wiedzę o pszczelarstwie. Zarówno uniwersytet, jak i fundacja są partnerami akcji "Lubelskie wspólnie dla pszczół", której celem jest popularyzacja wiedzy o znaczeniu pszczoły dla człowieka, środowiska i gospodarki. Zainicjowana została w ubiegłym roku przez samorząd województa lubelskiego.

W trakcie konferencji znaczenie pszczół dla gospodarki podkreślił prof. Jerzy Wilde, Kierownik Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przypomniał, ze pszczoły zapylają około 400 roślin uprawnych na świecie. - W ten sposób uczestniczą w produkcji 1/3 żywności na całym świecie - dodał.

Z kolei prof. Demetraki-Paleolog skupił się na znaczeniu pszczoły dla istnienia człowieka. Zauważył, że byt gatunku ludzkiego zależy od roślin. Wskazał, że pszczoły zapylają ok. 70-80% roślin. - Skoro byt człowieka zależy od roślin, to byt człowieka zależy od pszczół, bo rośliny zależą od pszczół - podsumował.

Podczas konferencji poruszono też temat stosunkowo młodej gałęzi pszczelarstwa, jaką są pasieki miejskie. - W mieście pszczoła czuje się bardzo dobrze - mówił Marcin Sudziński, z Miejskiej Pasieki Artystycznej Centrum Spotkania Kultur. Z tym wnioskiem zgadzał się również ks. Tomasz Gałuszka, opiekun Pasieki Miejskiej KUL, który w oparciu o wyniki badań miodu miejskiego podkreślał, że jest to bardzo wartościowy i czysty produkt.

Na zakończenie konferencji ogłoszono laureatów konkursu, "Bliżej pszczół". Wśród uczniów szkół średnich laureatem I nagrody został Łukasz Lach z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. M. Drzymały w Brzostowie, natomiast pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych zajęła Anna Jabłonka ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Pankach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama