Reklama

Reklama

Kolejny wybieg dla psów w Lublinie? Możliwe, że powstanie przy ul. Świdnickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kolejny wybieg dla psów w Lublinie? Możliwe, że powstanie przy ul. Świdnickiej - Zdjęcie główne

Kolejny wybieg dla psów w Lublinie? Możliwe, że powstanie przy ul. Świdnickiej | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Mieszkańcy miasta złożyli petycję o budowę wybiegu dla psów. Miasto uznało to za zasadną prośbę i zaproponowało już konkretną działkę - przy ul. Świdnickiej.

Reklama

Jeszcze w pierwszej połowie października mieszkańcy Lublina złożyli petycję do prezydenta miasta - Krzysztofa Żuka w sprawie wyznaczenia i utworzenia ogrodzonego wybiegu dla psów. Miałby on powstać w okolicy wąwozu przy ul. Daszyńskiego lub Parku Zawilcowa. Podkreślili, że pwodem prośby jest rosnąca liczba psów na ich osiedlu i brak bezpiecznego miejsca do zabawy dla czworonogów, które jednocześnie przeszkadzałoby innym osobom. 

- Psy do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potzrebują odpowiedniej, regularnej dawki aktywności. Stowrzenie wybiegu pomogłoby uświadomić innym właścicielom jak ważne są codzienne spacery, zachęcić do wychodzenia z psami oraz przy okazji poznawania nowych osób. Pomogłoby to z pewnością uniknąć problemów z nadaktywnością i nadszczekliwością psów - czytamy w petycji. 

Autorzy petycji podkreślają, że wybieg powinien mieć wysokie ogrodzenie, żeby uniemożliwić psom uciceczkę i ochronić je przed np. potrąceniem przez samochód. Dodają, że w pobliżu powinny być też kosze na psie odchody, bo to zwiększy świadomość społeczeństwa o koneiczności sprzątania pod swoim pupilu, a w tej okolicy nie ma takich śmietników. Opróćz tego, zaznaczają, że przydałoby się też oświetlenie, żeby można było wyprowadzać psa również wieczorem. 

W petycji powołano się na Regulamin Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Miasta Lublin. Jeden z jego punktów mówi o tym, że posiadacze zwierząt są zoobowiązani do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zaniczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego. 

- Aby móc realizować ten postulat niezbędna jest do tego infrastrktura, właśnie w postacji zamkniętych wybiegów dla psów. Nie mówimy tutaj tylko o psiej toalecie, ale o miejscu gdzie psy mogą zostac bezpieczenie spuszczone ze smyczy i bawić się z innymi zwierzętami pod kontrolą swoich właścicieli - przekonują autorzy petycji. 

Poza tym, zdaniem autorów pisma, wybieg zmniejszyłby agresję wśród psów, bo mogłyby się wybiegać. Dodatkowo zmniejszyłaby się ilośc interwencji straży miejskiej, dzięki zmniejszeniu problemów ze szczekaniem w dzień i w nocy. Dodatkowo, zaznaczają, że wybieg pozwoliłby na np. organizację zajęć treserskich, spotkań z behawiorystami i weterynarzami oraz zawodów.

Miasto rozpatrując petycję poparło inicjatywę i uznało ją za zasadną, a urządzenie wybiegu dla psów na wskazanym obszarze nie jest sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tereny te przeznaczone są pod tereny zieleni publicznej  np. pod parki, skwery i zieleńce. Podkreślono, że najlepszym miejscem na wybieg będzie działka przy ul. Świdnickiej. 

- Działka położona jest na terenach zielonych i na obrzeżach zabudowy mieszkaniowej, co zmniejszy potencjalną uciążliwość obiektu - czytamy w informacji Miasta na temat petycji - Realizacja przedmiotu petycji wymaga zabezpieczenia środków finansowych na ten cel. Mając to na uwadze organ wystąpił o zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie na realizację inwestycji.

Aktualnie w całym Lublinie jest już kilka wybiegów dla psów np. w odnowionym Parku Ludowym, przy ul. Okrzei, Ogródkowej, Koncertowej i Rąblowskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy