reklama
reklama

Katastrofa śmigłowca i pożar budynków. Lubelscy terytorialsi na ćwiczeniach

Opublikowano:
Autor:

Katastrofa śmigłowca i pożar budynków. Lubelscy terytorialsi na ćwiczeniach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaKatastrofa śmigłowca, pożar budynków, zaginięcie osób poszkodowanych, zasadzka dywersantów, a także awaria sieci elektrycznej - to główne elementy scenariusza ćwiczeń pk. „Biszcza-24”. Do wspólnych ćwiczeń terytorialsi zaprosili strażaków, policjantów, leśników i energetyków.
reklama

W gminach Biszcza i Potok Górny w powiecie biłgorajskim odbyły się ćwiczenia z reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Biszcza-24”.

- Scenariusz zakładał atak artyleryjski w wyniku, którego doszło do pożaru budynków infrastruktury krytycznej, rannych zostało wiele osób, a kilku poszkodowanych zaginęło w terenie leśnym. Uszkodzona została również linia energetyczna i liczne gospodarstwa rolne zostały pozbawione zasilania. Innym epizodem ćwiczenia było zestrzelenie przez dywersantów śmigłowca i zaginięcie załogi, a także zasadzka na konwój wiozący osoby ranne - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Żołnierze 25 Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty przećwiczyli działania oraz procedury w wielu obszarach, m.in.: poszukiwanie osób zaginionych w terenie leśnym, poszukiwanie osób poszkodowanych w katastrofie lotniczej, ewakuacja poszkodowanych, triaż, udzielanie pierwszej pomocy medycznej, rozwinięcie szpitala polowego, działania patrolowe, rozpoznanie i zwalczanie grup dywersyjnych, a także dostarczenie zasilania awaryjnego. Sprawdzono umiejętności dowódców kompanii lekkiej piechoty w zakresie dowodzenia i planowania działań o charakterze kryzysowym.    

reklama

W ćwiczeniu, obok żołnierzy 25 BLP, uczestniczyła Grupa Zabezpieczenia Medycznego 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Grupa Rozpoznania Obrazowego z bezzałogowym systemem obserwacyjnym BSP FlyEye. Aktywowano również Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR) do akcji poszukiwania załogi zestrzelonego śmigłowca. Z kolei zadaniem kompanii dowodzenia 2 LBOT było uruchomienie jednego z modułów Kontenerowej Elektrowni Polowej KEP-900, jako awaryjnego źródła zasilania.   

- Celem ćwiczenia „Biszcza-24” było doskonalenie współdziałania zamojskich terytorialsów z innymi podmiotami i służbami odpowiedzialnymi za reagowanie kryzysowe i bezpieczeństwo mieszkańców w stałym rejonie odpowiedzialności 25 blp. W ćwiczeniach wzięli udział: Okręgowa i Powiatowa Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji, Nadleśnictwo Biłgoraj oraz PGE-Zamość. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku istnienia formacji regularnie uczestniczą w tego typu ćwiczeniach. Mają one za zadanie przygotować i doskonalić umiejętności Terytorialsów w pełnieniu ich podstawowej misji, jaką jest niesienie pomocy lokalnej społeczności i współpraca z innymi służbami ratowniczymi, na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń kryzysowych. - tłumaczy kpt. Marta Gaborek.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama