Pomnik do Lublina przyjechał „na pace” w czwartek (25 stycznia). Był owinięty na grubo niebieską folią zabezpieczającą. Spod niej wystawały jedynie masywne, żelazne buty rzeźby Kaczyńskiego. Po ustawieniu pomnika zdjęto niebieską folię i do soboty (27 stycznia), czyli do dnia odsłonięcia stał owinięty czarną, zabezpieczającą przed warunkami atmosferycznymi. A te w Lublinie nie były korzystne, bo lał deszcz, a z nocy na noc intensywnie padał śnieg.
Inwestorem pomnika jest Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Za rzeźbę Lecha Kaczyńskiego zapłacono ponad milion zł. Środki pochodzą „tylko i wyłącznie od prywatnych darczyńców”. Jest realizowana za sprawą Jarosława Stawiarskiego (PiS) marszałka województwa lubelskiego, który podpisał się pod wnioskiem o jej realizację do Rady Miasta Lublin.
Rzeźba prezydenta stanęła na tle biało-czerwonej ściany, która według projektu, ma 10 m długości i 4 m wysokości. Konstrukcja pomnika została wykonana z brązowej kamiennej płyty. Sam Kaczyński ma blisko 300 cm wysokości.
Na pomniku widać też motto zamieszczone po lewej stronie: WARTO BYĆ POLAKIEM. Po prawej stronie znalazł się napis: LECH KACZYŃSKI 1949-2010 PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ.
Jak to było?
Historia pomnika zaczęła się w 2022 roku. W czerwcu Rada Miasta Lublin zmienia uchwałę z 2018 r. dotyczącą wzniesienia pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich na pl. Lecha Kaczyńskiego. Po zmianie była mowa już tylko o „Św. Pamięci Prezydencie” i nowej lokalizacji. 20 października 2022 r. Rada Miasta Lublin zgodziłą się na wzniesienie pomnika Lecha Kaczyńskiego z zastrzeżeniem, by „bryła towarzysząca pomnikowi uległa istotnemu zmniejszeniu celem harmonijnego dostosowania do otoczenia”.
15 grudnia 2022 r. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin wniosła wniosek o zmianę wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego na wniosek o warunki zabudowy. 11 stycznia 2023 roku zapadła pozytywna decyzja ZDiM na lokalizację fragmentu pomnika w pasie drogowym.
20 lutego 2023 roku Miasto Lublin wydaje decyzję o warunkach zabudowy dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. 4 maja ruszyła procedura wydawania pozwolenia na budowę dla pomnika. Kilka dni później do Urzędu Marszałkowskiego wpływa wniosek o wycinkę dwóch klonów jesionolistnych klonów.
18 maja 2023 roku ruszyły prace nad budową pomnika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.