- Policjanci Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości realizując ustalenia własne, dokonali zatrzymania mężczyzny, który podszywając się pod osoby pokrzywdzone oraz posługując się przy tym podrobionymi dokumentami tożsamości, oraz podrobionymi zaświadczeniami o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów, zakładał rachunki bankowe, a następnie działając za pośrednictwem sieci Internet, wnioskował o udzielnie pożyczek gotówkowych w bankach oraz innych instytucjach finansowych czym działał na szkodę pokrzywdzonych. Łączne straty poniesione do chwili obecnej przez pokrzywdzonych wynoszą ponad 250 tys. zł - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Funkcjonariusze z Zarządu w Lublinie CBZC na polecenie prokuratora prowadzącego postępowanie z Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe w Lublinie zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o dokonanie tych czynów.
- Podczas dokonanych przeszukań mieszkań zajmowanych przez zatrzymanego oraz użytkowanego przez niego pojazdu funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli szereg przedmiotów, które służyły do dokonywania przestępstw. Były to telefony komórkowe, kilkadziesiąt kart SIM, komputer przenośny, podrobione dowody osobiste, karty bankomatowe uzyskane w wyniku podszywania się pod osoby pokrzywdzone, które służyły do wypłat pieniędzy z bankomatów, pieczątki na różne dane firm, oraz opisane jako „główny księgowy”, „prezes zarządu” itp. Zabezpieczono także dokumentację bankową oraz dokumentację zawierającą dane dotyczące pokrzywdzonych firm - dodaje CBZC.
Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty usiłowania oszustw, oszustw w tym oszustwa kredytowego, podrabiania dokumentów oraz podszywania się pod inną osobę. Przestępstwa te zostały popełnione przez zatrzymanego w warunkach recydywy. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Sprawa jest rozwojowa a funkcjonariusze CBZC planują kolejne zatrzymania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.