Reklama

Reklama

Jest kolejne oświadczenie w sprawie ks. prof. Guza i "mordów rytualnych": Obraza ofiar antysemityzmu w całej Europie

Opublikowano: 19 kwietnia 2021 08:24
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Jest kolejne oświadczenie w sprawie ks. prof. Guza i "mordów rytualnych": Obraza ofiar antysemityzmu w całej Europie - Zdjęcie główne

Ks. prof. Tadeusz Guz | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie odniósł się do sprawy umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec ks. prof. Tadeusza Guza - wykładowcy KUL. Profesor kilka lat temu "zasłynął" antysemicką wypowiedzią o mordach rytualnych.

Reklama

Zaczęło się kilka lat temu

W 2018 roku ks. prof. Tadeusz Guz - wykładowca Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w trakcie wykładu w Warszawie powiedział: "My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych".

Zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Wypowiedź nie przeszła bez echa, bo zareagowała na nią Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która apelowała o "podjęcie surowych kroków dyscyplinujących wobec osoby głoszącej takie antyżydowskie i antykatolickie twierdzenia”. Sprawą zajęła się Komisja Dyscyplinarna KUL, ale w efekcie umorzyła postępowanie. Z kolei Zygmunt Stępiński - dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyraził swoje oburzenie decyzją Komisji. W oświadczeniu napisał, że "Nie mogę milczeć, gdy w świat idzie przekaz rodem z "Protokołów mędrców Syjonu”, nazistowskiej czy stalinowskiej propagandy".

KUL o decyzj Komisji Dyscyplinarnej

3 kwietnia uczelnia poinformowała o decyzji Komisji Dyscyplinarnej. Oznajmiono, że w związku z oświadczeniem i publicznym listem Zygmunta Stępińskiego oraz publikacjami medialnymi w tej sprawie, decyzja w sprawie wypowiedzi ks. prof. dr. hab. Tadeusza Guza, nie jest decyzją Rektora KUL ani Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu, ale Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników, do której wpłynęło zażalenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów na wcześniejszą decyzję umarzającą postępowanie w tej kwestii. Zgodnie ze Statutem KUL, Komisja działa niezależnie, w związku z tym zarówno rektor, jak i Kolegium Rektorskie, nie mają wpływu na jej orzeczenia i treść ich uzasadnień.

CZYTAJ TAKŻE: Katolicki Uniwersytet Lubelski wydał oświadczenie w sprawie "mordów rytualnych"

- Warto przypomnieć, że po ogłoszeniu decyzji ws. wypowiedzi ks. prof. Guza, Kolegium Rektorskie KUL wydało oświadczenie (25.03.2021), w którym stanowczo zaznaczyło, że nie może być zgody na żadne formy antysemityzmu w życiu społecznym i akademickim. Władze Uniwersytetu zaznaczyły, że zarówno w nauczaniu Kościoła, jak i kolejnych papieży – w tym św. Jana Pawła II – można odnaleźć wiele wezwań do tworzenia przyjaznych i braterskich więzi z Żydami. "KUL kierując się przykładem i postawą swojego patrona – św. Jana Pawła II – pragnie nawiązywać relacje i bliską współpracę ze społecznością żydowską w Polsce, a także przedstawicielami Izraela” - podkreśliło Kolegium Rektorskie KUL.

Wydano oświadczenia

Natomiast 7 kwietnia Kolegium Rektorskie KUL wydało oświadczenie.

- Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach historycznych potwierdzonych badaniami naukowymi. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne - czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny w Lublinie

Do calej sprawy odniósł sie teraz jeszcze Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Stanowisko przyjął w związku z przypadającym 19 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałania Zbrodniom przeciwko Ludzkości oraz 78. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 

Oświadczenie Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza*. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.

Wspomniane uzasadnienie jest:

  • obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie;
  • obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych;
  • obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie;
  • obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem, 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”;
  • obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom;
  • obrazą tradycji KUL-u, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej;
  • obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.

 

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.