reklama
reklama

IPN wspomina bł. bp. Władysława Gorala. Wystawa przed Archikatedrą Lubelską

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archikatedra Lubelska/ strona internetowa

IPN wspomina bł. bp. Władysława Gorala. Wystawa przed Archikatedrą Lubelską - Zdjęcie główne

foto Archikatedra Lubelska/ strona internetowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaOd 25 kwietnia przy wejściu do Archikatedry Lubelskiej można oglądać wystawę poświęconą błogosławionemu biskupowi Władysławowi Goralowi. Ekspozycję przygotował lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
reklama

Przy wejściu do Archikatedry Lubelskiej od 25 kwietnia można oglądać wystawę poświęconą bł. bp. Władysławowi Goralowi. Została ona stworzona przez lubelski oddział IPN z okazji 80. rocznicy męczeństwa tego urodzonego na Lubelszczyźnie biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej.

Władysław Goral przyszedł na świat 1 maja 1898 roku w Stoczku. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Nasutowie, uczył się w gimnazjach w Lubartowie i Lublinie. W 1916 roku rozpoczął naukę w Lubelskim Seminarium Duchownym, a po czterech latach studiów w Lublinie wyjechał do Rzymu. Został wyświęcony na księdza 18 grudnia 1920 roku. W 1926 roku wrócił do Lublina, gdzie wykładał w seminarium. 10 sierpnia 1938 roku został wyznaczony na biskupa pomocniczego, a sakrę biskupią otrzymał 9 października 1938 roku z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego, Mariana Leona Fulmana. Razem z biskupem diecezjalnym przyczyniał się do rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Troszczył się o ubogich i aktywnie uczestniczył w wielu inicjatywach charytatywnych. Z jego pomysłu powstał w Lublinie dom dla emerytowanych księży. Jego szczególnym zainteresowaniem była praca duszpasterska i edukacyjna wśród robotników. Dążąc do katolickiej formacji tych środowisk, współtworzył liczne organizacje chrześcijańskie, m.in. Chrześcijańskie Zjednoczenie Zawodowe RP, Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy oraz Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności, którego prezesem został w 1939 roku. Był jednym z inicjatorów podziemnych struktur oporu w Lublinie do momentu aresztowania, które nastąpiło 17 listopada 1939 roku. Wraz z trzynastoma innymi księżmi został osadzony na zamku w Lublinie w ramach niemieckiej akcji "Sonderaktion Lublin", mającej na celu eliminację polskiej inteligencji. Duchownych skazano na karę śmierci, która później została zamieniona na dożywotnie więzienie. 4 grudnia 1940 roku przewieziono ich do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Po przybyciu do Sachsenhausen biskup Goral został umieszczony w jednoosobowej betonowej celi, w której przebywał do wiosny 1945 roku. Został poddany torturze całkowitej izolacji, bez kontaktu z innymi więźniami, bez możliwości przyjmowania sakramentów i dostępu do innej lektury niż hitlerowskie gazety. Dokładna data jego śmierci nie jest znana – początkowo wskazywano na luty, obecnie przyjmuje się kwiecień 1945 roku. Beatyfikował go Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie wraz ze 108 męczennikami II wojny światowej. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 12 czerwca.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo