Przy wejściu do Archikatedry Lubelskiej od 25 kwietnia można oglądać wystawę poświęconą bł. bp. Władysławowi Goralowi. Została ona stworzona przez lubelski oddział IPN z okazji 80. rocznicy męczeństwa tego urodzonego na Lubelszczyźnie biskupa pomocniczego diecezji lubelskiej.
Władysław Goral przyszedł na świat 1 maja 1898 roku w Stoczku. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Nasutowie, uczył się w gimnazjach w Lubartowie i Lublinie. W 1916 roku rozpoczął naukę w Lubelskim Seminarium Duchownym, a po czterech latach studiów w Lublinie wyjechał do Rzymu. Został wyświęcony na księdza 18 grudnia 1920 roku. W 1926 roku wrócił do Lublina, gdzie wykładał w seminarium. 10 sierpnia 1938 roku został wyznaczony na biskupa pomocniczego, a sakrę biskupią otrzymał 9 października 1938 roku z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego, Mariana Leona Fulmana. Razem z biskupem diecezjalnym przyczyniał się do rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Troszczył się o ubogich i aktywnie uczestniczył w wielu inicjatywach charytatywnych. Z jego pomysłu powstał w Lublinie dom dla emerytowanych księży. Jego szczególnym zainteresowaniem była praca duszpasterska i edukacyjna wśród robotników. Dążąc do katolickiej formacji tych środowisk, współtworzył liczne organizacje chrześcijańskie, m.in. Chrześcijańskie Zjednoczenie Zawodowe RP, Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy oraz Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności, którego prezesem został w 1939 roku. Był jednym z inicjatorów podziemnych struktur oporu w Lublinie do momentu aresztowania, które nastąpiło 17 listopada 1939 roku. Wraz z trzynastoma innymi księżmi został osadzony na zamku w Lublinie w ramach niemieckiej akcji "Sonderaktion Lublin", mającej na celu eliminację polskiej inteligencji. Duchownych skazano na karę śmierci, która później została zamieniona na dożywotnie więzienie. 4 grudnia 1940 roku przewieziono ich do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Po przybyciu do Sachsenhausen biskup Goral został umieszczony w jednoosobowej betonowej celi, w której przebywał do wiosny 1945 roku. Został poddany torturze całkowitej izolacji, bez kontaktu z innymi więźniami, bez możliwości przyjmowania sakramentów i dostępu do innej lektury niż hitlerowskie gazety. Dokładna data jego śmierci nie jest znana – początkowo wskazywano na luty, obecnie przyjmuje się kwiecień 1945 roku. Beatyfikował go Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie wraz ze 108 męczennikami II wojny światowej. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 12 czerwca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.