Historyczny mural zamalowany. Radny i szef IPN: Traktowanie historii w Lublinie!
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: lublin.eu/screen
Mural przy ul. Hutniczej. | foto lublin.eu/screen
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaMural upamiętniający podpisanie Unii Lubelskiej został zastąpiony innym malowidłem. Zwrócił na to uwagę radny miejski i szef lubelskiego IPN - Robert Derewenda.
reklama
W Lublinie istnieje wiele murali m.in. na blokach. Jeden z nich - upamiętniający Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej - znajdował się przy ul. Hutniczej. Autorem jest Rafał Roskowiński. Malowidło powstało jako jego praca doktorska. Miał wymiary 15 metrów wysokości i 11 metrów szerokości.
- We wrześniu 2015 roku, na ścianie szczytowej jednego z bloków przy ulicy Hutniczej, pojawił się mural przedstawiający tarczę herbową, a na niej zdwojone godło Polski oraz litewską "Pogoń". Zgodnie z zamysłem autora, gdańskiego artysty i współtwórcy Gdańskiej Szkoły Muralu, Pana Rafała Roskowińskiego, ma on upamiętniać zarówno Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej, jak i przypominać o znaczeniu oraz wartościach tego niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin można znaleźć krótką rozmowę z autorem. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zapytało Roskowińskiwgo: o to jak wyglądała współpraca z okolicznymi mieszkańcami, czy udało się Panu zainteresować tematyką dzieła, czy mieli wiedzę o tym wydarzeniu?
- O wydarzeniu zostali poinformowani skutecznie. Moi "Tatarzy" [blok, na którym powstał mural zlokalizowany jest w dzielnicy "TatarY" - BMKZ] okazali się zainteresowani historią. Sukcesem była współpraca przy malowaniu wspólnie herbów klubów sportowych, Myślę, że są dumni z muralu na swojej dzielnicy - odpowiedział autor.
Do tego muralu odniósł się w środę (19 lutego) radny miejski Robert Derewenda z klubu Prawa i Sprawiedliwości, a jednocześnie szef lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W mediach społecznościowych opublikował wpis ze zdjęciem.
- Traktowanie historii w Lublinie! Historyczny mural z 2015r. zamalowany! - czytamy na profilu Facebook Roberta Derewendy.
Radny wyjaśnia w poście, że we wrześniu 2015 roku, na ścianie szczytowej jednego z bloków przy ulicy Hutniczej w dzielnicy Tatary powstał mural. Przedstawiał tarczę herbową, a na niej zdwojone godło Polski oraz litewską "Pogoń".
- Zgodnie z zamysłem autora, gdańskiego artysty i współtwórcy Gdańskiej Szkoły Muralu, Pana Rafała Roskowińskiego, miał on upamiętniać zarówno Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej, jak i przypominać o znaczeniu oraz wartościach tego niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski. Ponadto, mural powstał jako praca doktorska malarza czytamy na proflu Derewendy. - Trwałość projektu autor ocenił na minimum 30 lat! Częścią kompozycji były herby klubów sportowych, które powstały jako wyraz współpracy z autorem (Mural upamiętniający Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej, w: Mural / lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin). W ostatnim czasie historyczny mural został zamalowany i zastąpiony nowym projektem.
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.