reklama
reklama

Gmina Niemce dziękuje za tegoroczne plony. Jakie wieńce zwyciężyły?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaAż 19 wieńców w korowodzie dożynkowym gminy Niemce. Na początku zaprezentowano dzieło wykonane przez miejscowe gospodynie z Majdanu Krasienińskiego. Chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów dzielili starostowie dożynek - Beata Domin i Mariusz Czerwonka.
reklama

Miejscem tegorocznych Dożynek w Gminie Niemce był Majdan Krasieniński, którego mieszkańcy serdecznie ugościli licznie przybyłych uczestników Święta Plonów. Uroczystości tradycyjnie otworzył korowód wspaniałych wieńców. Wszystkie były prawdziwymi dziełami sztuki.

Na czele korowodu szli starościna i starosta dożynek, niosąc chleb upieczony z tegorocznych plonów. W tym roku starościną była Beata Domin, która wraz z mężem Romanem prowadzi gospodarstwo ogrodnicze, specjalizując się w produkcji kwiatów balkonowych, rabatowych i chryzantem. Działalność państwa Domin trwa już 20 lat, a na początku zaczynali od upraw warzyw i rozsad.

 

Z kolei rolę starosty pełnił Mariusz Czerwonka, człowiek niezwykle zaangażowany w życie społeczności Majdanu Krasienińskiego. Nie dziwi fakt, że już czwartą kadencję pełni obowiązki sołtysa tej uroczej miejscowości. Pan Mariusz prowadzi też gospodarstwo rolne o powierzchni 67 hektarów, uprawiając pszenicę, rzepak i buraki cukrowe.

Wszystkich przybyłych gości i uczestników dożynek przywitał wójt Krzysztof Urbaś, zapewniając, że tegoroczne dary ziemi będzie sprawiedliwie dzielił. Wójt nawet dokonał symbolicznego podziału chleba, którym częstował publiczność zgromadzoną na placu przy remizie w Majdanie Krasienińskim. Wójtowi na scenie towarzyszyli jego zastępca Henryk Smolarz i przewodniczący Rady Gminy Marek Podstawka.

 

Na placu przy remizie w Majdanie Krasienińskim rozstawiono nie tylko scenę. Wokół było wiele namiotów, w których swoje kulinarne wyroby serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Było mnóstwo smacznych potraw, od przystawek, dań obiadowych, po pyszne desery. Ale zanim rozpoczęto biesiadowanie, wszyscy uczestniczyli w mszy świętej, celebrowanej przez księdza Dariusza Nowomiejskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Sebastiana w Krasieninie.

 

Później degustacje przeplatały różne występy miejscowych artystów i konkursy. Kulinarny był jednym z nich, ale wszyscy czekali na wskazanie najpiękniejszego wieńca, oczywiście w ocenie jury, ponieważ publiczność nie miała jednego faworyta. Trzeba przyznać, że wszystkie prace były przedniej urody. Część wykonano techniką tradycyjną, kiedy wszystko jest plecione i podwiązywane. Były też wieńce, w których pewne elementy były klejone. – W tym roku przez tydzień pracowałyśmy przy wieńcu – zdradziła jedna z uczestniczek Święta Plonów.

W części artystycznej zaprezentowały się m.in.: Orkiestra Dęta Gminy Niemce, uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasieninie, zespoły ludowe ,,Ciecierzyn" i ,,Dysowiacy" oraz Chór Męski ,, Bas Canto" z Niemiec oraz Studio Tańca RYTHM-X. Wieczorem do tańca grał zespół NAVIS I DJ GREGOR.

 

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy przeprowadzono w dwóch kategoriach.

Wśród wieńców nowoczesnych zwyciężyła praca Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku. Drugie miejsce zajął zespół Dysowiacy, trzecie – Majdan Krasieniński.

W konkurencji wieńców tradycyjnych (wytwarzane tradycyjną metodą) zwycięstwo przyznano pracy z Ciecierzyna Doliny. Drugą lokatę zajęła Wola Krasienińska, trzecie – Wola Niemiecka.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lubartow.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama